W dniach 9-14 października 2023 roku na całym świecie obchodzone są dni Erasmusa. Jest to doskonała okazja do podsumowania projektów, w których uczestniczył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotoryi.
Placówka od wielu lat uczestniczy w programie Erasmus+, dzięki któremu nauczyciele mają szansę poznania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania, zdobycia skutecznych narzędzi edukacyjnych pozwalających zwiększyć efektywność pracy i gwarantujących wysoką jakość funkcjonowania szkoły.
Dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz finansowaniu z Programu Erasmus+ SOSW wykorzystuje możliwości oferowane przez fundusze europejskie.
Udział w projektach umożliwił nauczycielom zdobywanie wiedzy m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Czechach, na Cyprze, na Malcie i na Sycylii. Szkolenia w których wzięli udział to m.in.: „All Children are Special”, „Mindfulness Based Stress Reduction Programme” (program redukcji stresu oparty na uważności ), „Use ICT in Special NeedsEducation”, „English for Teachers”, „Understanding Autism Spectrum Disorders – Introduction and Interventions”, „Handling Stress and Avoiding Burnout”, English for Educators: advance your Carter (II) , „Teamwork & Teambuilding: reach high & far“, ”, English for Educators: advance your career (I).
Podczas szkoleń nauczyciele mieli możliwość poznania nowych metod pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną, a także uczyli się jak zredukować stres, który na co dzień towarzyszy im w codziennej pracy. Kształcili również swoje umiejętności językowe, nawiązywali współpracę z innymi uczestnikami szkoleń oraz mieli możliwość poznania zwyczajów, kultury, tradycji kulinarnych odwiedzanych krajów.
Z programu Erasmus+ korzystają także uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia w SOSW, którzy od dwóch lat biorą udział w praktykach zawodowych organizowanych w Niemczech we współpracy z „Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży”, gdzie mają możliwość poznania pracy w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ).
Praktyki dają uczniom możliwość zdobycia umiejętności praktycznych, pracy w grupie, wspólnego spędzania czasu wolnego, a także uczą samodzielności oraz radzenia sobie w nowym środowisku.
– Nasi nauczyciele stale poszerzają umiejętności w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych o perspektywę doświadczeń europejskich, a udział w projektach pozwolił na zdobywanie wiedzy o różnorodnych systemach edukacji w Europie, nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych oraz przyczynił się do wzrostu zainteresowania nauczycieli w europejskie programy mobilnościowe. Udział we wszystkich projektach mobilności nauczycielskich i uczniowskich jest finansowany przez program Erasmus+ – mówi koordynatorka projektu Dorota Banaszek.
Filtry