Przez trzy godziny w sercu miasta złotoryjanie czytali dziś razem powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podobne spotkania w ramach akcji, której patronuje prezydent RP, odbyły się w sobotę w tysiącach innych lokalizacji w Polsce. To było prawdziwe święto miłośników polskiej literatury i kultury.
W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To doskonała okazja, aby podczas Narodowego Czytania pojawił się jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, który podejmuje tematykę tego najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej. „Nad Niemnem” to książka, która pozwala lepiej zrozumieć tamte wydarzenia. To również najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.
– To bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej stanowiące znakomitą próbę oddania ducha i historii naszego narodu. Utrwaliło się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. Autorka, Eliza Orzeszkowa, poprzez tę powieść pokazała nam wielowymiarowość krajobrazu kulturowego, obyczajowego i duchowego w XIX w., wprowadziła nas w świat różnorodnych postaci, które stają się dla nas oknem na przyszłość i źródłem zrozumienia tożsamości narodowej. Każde kolejne pokolenie znajduje w tej powieści inspirację – mówiła przed rozpoczęciem czytania Aneta Wasilewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotoryi, która była organizatorem złotoryjskiej odsłony ogólnopolskiej akcji. – Mamy dziś szansę razem przenieść się w czasie, by odkryć niezmienną wartość tego dzieła. Czytanie łączy nas jako naród, pokazuje, że niezależnie od różnic i podziałów mamy wspólne wartości i korzenie.
Wspólną lekturę w ogródku restauracji Rynek 42 rozpoczęli burmistrz Robert Pawłowski i jego żona, Iwona Pawłowska. Przyłączyli się do nich m.in. nauczyciele i uczniowie złotoryjskich szkół, bibliotekarki, przedstawiciele Klubu Seniora, RPK, urzędu pracy, stowarzyszeń Nasze Rio i Hortus, a także czytelnicy i sympatycy MBP.
Akcja, która ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, odbyła się po raz dwunasty. Jej organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP, a para prezydencka ma nad nią patronat honorowy.
„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – napisał w liście do uczestników Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda.
fot. Marta Kusiak, Kajetan Kukla
Filtry