Na terenie Zamku Grodziec spotkali się rekonstruktorzy, rycerze i damy dworu. Były pokazy walk rycerskich, uzbrojenia, strojów dawnych, a także warsztaty rzemiosła dawnego i warsztaty tańców dawnych.
– Tradycje turniejów na Śląsku sięgają XIII-XIV w. Na Zamku Grodziec największe, najwspanialsze turnieje mamy potwierdzone w wieku XVI. Dzisiaj turniej to przede wszystkim zabawa i taka rodzinna uczta dla wszystkich turystów. A to wszystko jest możliwe dzięki wspaniałym rekonstruktorom, którzy są fachowcami, którzy są pasjonatami, którzy też doskonale potrafią się bawić i pięknie pokazywać jak niegdyś mogły te turnieje wyglądać – mówił kasztelan Zamku Grodziec Mariusz Garbera.
– Zamek Grodziec to wieki bogatej rycerskiej tradycji. Musimy dbać o to, aby ta tradycja nie została zapomniana. W 2022 roku, po wielu latach nieobecności, Turniej o Włócznię św. Jerzego powrócił na wulkan. Dziś, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy wielu osób, możemy cieszyć się fantastyczną imprezą i imponującą frekwencją. Wszyscy kochamy turnieje rycerskie, chcemy, by turyści wracali na Grodziec i to się udaje. Za nami wielka zabawa i wspaniała uczta, a przed nami kolejne interesujące wydarzenia – dodała wójt gminy Zagrodno Karolina Bardowska.
O konkurencjach towarzyszących turniejowi opowiedział Michał Dziergowski, dowódca Bractwa Św. Michała Archanioła z Bolesławca i organizator tegorocznego Turnieju o Włócznię Św. Jerzego na Zamku Grodziec.
Filtry