12 dodatkowych miesięcy dla przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus. Rozszerzenie jest jednorazowe i dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy korzystali lub skorzystają z tej ulgi przynajmniej raz w 2023 r.
Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet 4 razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych. Warunkiem skorzystania z ulgi jest aby przychód przedsiębiorcy w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. Stosujący ulgę przedsiębiorca oblicza składki od połowy swojego przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
– Z małego ZUS plus przedsiębiorcy mogą korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ma, zatem charakter okresowy, z obowiązkową dwuletnią przerwą – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka wyjaśnia, że ulga nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero założyły swoją działalność. One powinny skorzystać z innych ulg. Najpierw z 6-miesięczna „ulgi na start”, a następnie z dwóch lat „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy stanowiącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli komuś ulga wyczerpała się np. na początku roku, ma czas na ponowne zgłoszenie się do niej do 31 grudnia br. W zgłoszeniu przedsiębiorca może wskazać miesiąc powrotu do ulgi, jednak nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca w stosunku do daty dokonania zgłoszenia. Z kolei ci, którzy aktualnie korzystają lub do końca roku zaczną korzystać z ulgi, nie będą musieli się z niej wyrejestrowywać po 36, ale dopiero po 48 miesiącach.
– Jeśli takie osoby przerejestrują się w ZUS, jako osoby ubezpieczone z kodem ubezpieczenia odpowiadającym małemu ZUS plus, maksymalny okres preferencji będzie dla nich liczony jako 48 miesięcy z kolejnych 72 miesięcy. W praktyce będzie to równoznaczne z możliwością korzystania z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka podkreśla, że mały ZUS plus cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, ale przestrzega, że korzystanie z ulgi ma swoje konsekwencje.
– Trzeba pamiętać, że niższe składki wpływają na wysokość świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, gdyż są one obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Dlatego decydując się na korzystanie z małego ZUS trzeba to robić świadomie, pamiętając, że jest to wybór przedsiębiorcy, a nie obowiązek, i że decyzja ta nie pozostaje bez wpływu także na wysokość naszej przyszłej emerytury – zastrzega Iwona Kowalska-Matis.
Więcej informacji (z przykładami) można znaleźć TUTAJ.
Filtry