Złotoryjanie w wieku 12-14 lat zaczęli dziś w ratuszu wakacyjną naukę programowania zorganizowaną przez miasto wspólnie z firmą Halpress z Leszna. Nad komputerami spędzą sobotę i niedzielę, ale ma to im się później mocno przydać na lekcjach matematyki. Ratusz cały czas czeka na zgłoszenia od nauczycieli, którzy chcieliby się podjąć pracy z młodzieżą zainteresowaną pogłębianiem tajników kodowania.
To drugie warsztaty z cyklu „Złotoryja programuje” (o pierwszych pisaliśmy TUTAJ), przygotowane tym razem dla młodszych uczestników. Stąd ma być trochę mniej intensywnie niż ostatnio, ale także z wykorzystaniem języka Xojo, którego poznanie umożliwi młodym ludziom tworzenie prostych aplikacji. Uczą się komfortowo, bo od podstaw.
Wakacyjny kurs to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Złotoryi skierowana do tych młodych złotoryjan, którzy są zainteresowani pogłębieniem wiedzy z zakresu programowania i świata IT. Zajęcia mają im pomóc w „zaliczeniu na 5” matury z matematyki, a nawet w otworzeniu drogi do kariery zawodowego programisty.
– Im wcześniej ktoś zacznie przygodę z programowaniem, tym lepiej. W Lesznie mamy taką grupę kilkunastoletnich dzieciaków, które zaczynały w klasie piątej czy szóstej. Efekt jest taki, że gdy poszły do szkoły średniej, w pierwszej klasie rozwiązywały zadania maturalne z matematyki. To naprawdę rozwijające zajęcie, które ułatwia później start na politechnice, bo przecież informatyka to nic innego jak dynamiczna i fascynująca odmiana matematyki – podkreśla Dominik Sieciński z Halpressu. – Liczę na to, że ten kurs pozwoli wyłonić w Złotoryi grupę młodych ludzi, którzy w programowaniu i studiach na politechnice będą widzieli swoją przyszłość.
Przypomnijmy, że wakacyjny kurs ma być tylko wstępem do dłuższej przygody z kodowaniem, którą miasto chce zorganizować dla złotoryjskiej młodzieży już w trakcie roku szkolnego. Potrzebny jest jednak do tego pasjonat (najlepiej nauczyciel, choć nie jest to warunek konieczny) z talentem do przekazywania wiedzy młodym ludziom, który poprowadziłby od jesieni regularne zajęcia.
– Dobrze by było, żeby był to praktyk mający styczność z programowaniem, który potrafiłby pokazać młodzieży, jakie są perspektywy zawodu programisty. Zapewniamy przeszkolenie, wsparcie merytoryczne, a nawet gotowe scenariusze zajęć – zapewnia Katarzyna Iwińska z UM.
Halpress planuje zorganizować w sierpniu oddzielne spotkanie dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, by porozmawiać o projekcie i o tym, jak efektywnie uczyć programowania oraz zainspirować młodych ludzi do wyboru zawodu programisty.
Więcej informacji w tej sprawie można znaleźć na profilu „Złotoryja programuje” na Facebooku.
Filtry