Wakacje to nie tylko wypoczynek. To także wyjazdy zarobkowe. Policja przypomina, jak uniknąć zagrożeń związanych z handlem ludźmi.
– Podjęcie pracy za granicą to bardzo poważny krok wymagający przemyślenia. Decyzja o wyjeździe podjęta z dnia na dzień nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się nie tylko na to, że praca nie spełni naszych oczekiwań, ale przede wszystkim, że możemy stać się ofiarą handlu ludźmi. Jest to współczesna forma niewolnictwa, a przede wszystkim przestępstwo polegające na odebraniu wolności i wykorzystanie osoby w celu osiągnięcia korzyści. Dlatego jeżeli planujesz wyjazd za granicę, po to żeby dorobić w czasie wakacji albo żeby wyprowadzić się na stałe, pamiętaj, że możesz się zetknąć z niebezpieczeństwem. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, żeby zwerbować swoje ofiary. Podstawą jest ograniczone zaufanie – ostrzega mł. asp. Dominika Kwkszys, rzeczniczka prasowa KPP w Złotoryi.
Jeśli wyjeżdżamy do pracy, korzystajmy ze sprawdzonych pośredników. Przed wyjazdem upewnijmy się co do warunków pracy i zakwaterowania. Pod żadnym pozorem nie oddawajmy swoich dokumentów. Dobrze jeśli jeszcze przed wyjazdem je zeskanujemy i wyślemy na komuś lub nawet sobie na maila. W przypadku ich utraty, dostęp do kopii może ułatwić załatwienie niezbędnych formalności.
Zadbajmy o utrzymywanie kontaktu z rodziną lub znajomymi. Zostawmy im adres, pod którym za granicą będziemy mieszkać. Na bieżąco informujmy swoich bliskich o zmianie miejsca zamieszkania lub zatrudnienia.
Jeżeli naszemu życiu lub zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo, jesteśmy ofiarą szantażu lub gróźb, nie czekajmy i natychmiast skontaktujmy się z policją pod numerem alarmowym 112, odpowiednią organizacją lub polskim konsulatem.
W wydziale do walki z handlem ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji funkcjonuje telefon zaufania (+48 664 974 934) oraz skrzynka e-mailowa handelludzmibsk@policja.gov.pl, gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.
fot. ze strony złotoryjskiej policji
Filtry