Od poloneza rozpoczęła się wczorajsza akademia z okazji ukończenia szkoły podstawowej przez uczniów SP nr 1 w Złotoryi.
– Ktoś, kiedyś, gdzieś powiedział, że życie składa się z powitań i pożegnań. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego, pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy. Nie tak dawno, tu na tej sali (sala widowiskowa Złotoryjskiego Ośrodka Kultury – dop. red.) witano was jako najmłodszych, a teraz stajecie przed nauczycielami, wychowawcami i rodzicami, aby pożegnać tę szkołę. Szkołę, w której przeżywaliśmy radość sukcesów, gorycz porażek, pierwsze miłości, przyjaźnie i konflikty. Tu poznawaliście i próbowaliście zrozumieć otaczający was czasem zupełnie odległy świat – mówili prowadzący akademię.
Po nich głos zabrała dyrektorka szkoły. – Szanowni państwo, drodzy uczniowie. Życie to niezwykła podróż, podczas której każdą czynność wykonuje się po raz pierwszy i po raz ostatni, ale nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Każda podróż może mieć zupełnie inny cel, jednak jaki on by nie był, podróż, z całą pewnością, nas wzbogaca. Począwszy od oczywistych doświadczeń, poprzez bardziej istotne i w końcu takich, które pozostają na długo w naszej pamięci, a może nawet takich, które pozostają z nami na zawsze.
Podczas każdej podróży spotykamy ludzi. Czasem z konieczności, czasem sami wybieramy ich na swoich towarzyszy. Każdy człowiek pozostawia po sobie ślad w naszym życiu. Czasem w naszym sercu, czasem we wspomnieniach. Przypomina o sobie w piosence, zapachu, sytuacji. Każde spotkanie z drugim człowiekiem czegoś nas uczy. Za kilka dni koniec roku szkolnego. Kolejnego roku szkolnego, obfitującego w wiele wydarzeń, doświadczeń, różnych sytuacji.
Szanowni państwo, drodzy nauczyciele. Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dziękuję, że podczas tej niezwykłej podróży byliście tymi, którzy szarą rzeczywistość zamieniali w kolorowe chwile. Którzy uczyli zrozumienia, cierpliwości, podnosili na duchu.
Dziękuję, że byliście tymi, którzy pomagali, byli inspiracją, którzy wierzyli, którzy wyciągali pomocną dłoń, którzy widzieli to, czego inni w sobie nie dostrzegali. Dziękuję, że byliście tymi, którzy bezinteresownie pomagali spełniać marzenia. Dziękuję, że podczas tej niezwykłej podróży uspokoiliście niejedno niepokorne serce. Dziękuję, że zachęcaliście do poszukiwania nowych nieodkrytych dróg. Serdecznie dziękuję także wszystkim pracownikom administracji i obsługi za pomocną dłoń, zaangażowanie i zrozumienie.
Szanowni państwo, drodzy rodzice. Dziękuję za życzliwość. Bez państwa wsparcia i wspólnej troski o dobro każdego dziecka niewiele moglibyśmy osiągnąć. Dziękuję za pomoc w rozwiązywaniu różnych szkolnych problemów. I mimo potknięć, zmęczenia, czasami irytacji, dzisiaj, kiedy za chwilę rozejdziemy się na zasłużone wakacje, możemy powiedzieć, że się udało. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie państwa pomoc waszym, naszym dzieciom i wyrozumiałość dla nas nauczycieli. Bardzo dziękuję za każdy życzliwy uśmiech, bez którego po prostu byłoby zimno.
Drodzy absolwenci. Spotykamy się dzisiaj, by po raz kolejny pożegnać rok szkolny, który dla wielu z was był czasem wytężonej pracy i nauki. Niejednokrotnie doświadczaliście oczarowania tajemnicą. Poszukiwaliście prawdziwej sztuki. Każdy odkryty sekret wzbudzał zachwyt i zdziwienie. Jakże piękne było odnajdywanie prawdy i mądrości w różnych dziedzinach życia. Nasze spotkanie ma charakter historyczny. Spotykamy się w takim gronie po raz ostatni, a spotkaniu towarzyszy świadomość, że lata spędzone w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi to historia, a jednocześnie początek nowego czasu. Przed Wami kolejna podroż ku odkrywaniu nowych możliwości, podróż ku dorosłości. Życzę, aby każdy z was bez wahania wykonał pierwszy krok – mówiła Izabela Stemplowska.
– Dostojne grono nauczycielskie, dumni rodzice naszych absolwentów oraz wy, moi koledzy i koleżanki, gdyż ja także jestem absolwentem tej szkoły i się tym szczycę. Drodzy absolwenci. Kiedyś mówiło się przy takich okazjach „świat stoi przed wami otworem”, ale dzisiaj to już jest za mało. Trzeba powiedzieć, że to wszechświat, a przynajmniej układ słoneczny stoi przed wami otworem. Wyposażyliśmy was w taką wyprawkę. Jak wy z niej skorzystacie, to już tylko zależy od was, waszej determinacji, pracowitości i ambicji. Życzę wam, żeby to był początek czegoś dobrego, czegoś co będzie was kształtować. I przede wszystkim życzę wam, abyście w tym dorosłym życiu, w które powoli wkraczacie, byli szczęśliwi. Bardzo chciałbym podziękować nauczycielom, a także waszym rodzicom za trud, który wnieśli i będą wnosić, żeby wam się lepiej żyło – powiedział burmistrz Robert Pawłowski.
Podczas akademii nie zabrakło występów muzycznych i tanecznych oraz tradycyjnych filmów prezentujących poszczególne klasy od początku ich wspólnej przygody w „jedynce”. Były także podziękowania dla nauczycieli, wychowawców, dyrekcji oraz rodziców.
Jednak najważniejszym punktem uroczystości było nagrodzenie najlepszych absolwentów szkoły.
Rozpoczęło się od nagród burmistrza, „za bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzeniu wizerunku szkoły”. Otrzymali je Agata Piędel i Miłosz Szarata.
– Drodzy państwo, to już jest taka nasza tradycja, że najlepszym absolwentom na dalszą drogę życia wręczamy sztabki złota. Gratuluję im i życzę żeby to był taki kapitał początkowy, i żeby cały czas rósł ku uciesze rodziców i zadowoleniu nauczycieli, którzy włożyli trud w przygotowanie naszych wspaniałych młodych ludzi. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów – powiedział Robert Pawłowski chwilę przed wręczeniem uczniom nagród.
Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali: Wiktoria Franczak, Zuzanna Krysiak i Oliwier Marciniak.
Nagrody książkowe za bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzeniu wizerunku szkoły trafiły do rąk: Natalii Serok, Patryka Porabika, Patryka Wojtachnio, Gabrieli Borysiewicz.
Świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymali: Maja Gac, Hanna Gołębiowska, Jakub Zadwórny.
Tytuł „Najlepszego humanisty” otrzymała Maja Gac. Nagrody za największy zasób wiedzy w zakresie edukacji matematyczno-przyrodniczej otrzymali: Miłosz Szarata i Oliwier Marciniak. Dodatkowo Miłosz Szarata uzyskał tytuł „taon” w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Lwiątko 2023. Wysokie wyniki w konkursach i olimpiadach przyrodniczych uzyskali: Wiktoria Franczak, Agata Piędel oraz Miłosz Szarata.
Nagrody za bardzo dobrą znajomość języków obcych otrzymali: Tomasz Skórka, Hubert Brojakowski, Gabriela Borysiewicz, Maja Gac, Maria Kościuk, Oliwier Jasionowicz, Oliwia Szczepańska, Miłosz Szarata, Zuzanna Krysiak, Agata Piędel, Oliwier Marciniak, Adam Kokot.
Najlepszym sportowcem szkoły w roku szkolnym 2022/2023 okazał się Jakub Zadwórny, kolejne miejsca zajęli Sebastian Marciniak i Patryk Porabik.
Dyplomy za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych otrzymali: Emil Lange, Grzegorz Kowalski, Tymoteusz Trocki, Filip Dudzik, Wiktoria Nowakowska, Natalia Serok.
Podziękowania za wykonywanie swojej pracy z pełną godnością i miłością otrzymali uczniowie pocztu sztandarowego: Maria Kandora, Agata Piędel, Natalia Serok, Wiktoria Nowakowska, Patryk Porabik i Dawid Rzepka.
Na koniec zostały przyznane „Szkolne Koszałki Opałki”. Są to nagrody za nietypowe osiągnięcia, artyzm, indywidualizm, a także działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. To nagrody za specyficzne podejście do życia.
Koszałki otrzymali: „Jedyny w swoim rodzaju” – Hubert Tymczyk, Olivier Jasionowicz, Kacper Kościk, Adam Kokot, Dariusz Borodacz; „Magicy życzliwości i kultury” – Adam Bober, Maja Marysiak, Filip Dudzik, Natalia Serok; „Nieustannie zaczytana” – Maja Gac;
„Najmłodszy magister w dziejach szkoły” – Miłosz Szarata, Patryk Porabik; „Pomocna dłoń wychowawcy” – Emilia Cybin, Maria Kandora, Ania Czyż, Zuzanna Dąbrowska; „Szkolni strongmani” – Oliwier Marciniak, Sebastian Marciniak; „Hart ducha, lwie serce” – Wiktoria Franczak.
Filtry