Dzisiaj miało miejsce uroczyste zakończenie zadania pn. „Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi”.
Uroczystość wzbogacona została występami artystycznymi uczniów.
Wartość projektu wyniosła ponad 3,6 mln zł (w tym dofinansowanie ze środków UE: ponad 3,1 mln i środki powiatu złotoryjskiego: ponad 550 tys. zł).
Prace trwały krótko, aby uczniowie jak najmniej je odczuli (termin realizacji wynosił 9 miesięcy, a roboty zostały zakończone 5 miesięcy po podpisaniu umowy).
– Jest to dla nas ogromnie ważne wydarzenie, które zwiastuje początek nowej i lepszej drogi edukacyjnej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Przeprowadzona termomodernizacja pozwoliła na poprawę komfortu termicznego w budynku, a także na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Dzięki temu możemy teraz lepiej zadbać o środowisko naturalne, jednocześnie zapewniając uczniom optymalne warunki do rozwoju i nauki. Naszym celem jest stworzenie dla uczniów warunków umożliwiających rozwijanie ich umiejętności, talentów i pasji, aby mogli osiągać sukcesy i spełniać swoje marzenia w budynku i pomieszczeniach – mówił starosta Wiesław Świerczyński.
– Okres modernizacji to ogromne wyzwanie dla pracowników naszego ośrodka. Konieczność prowadzenia zajęć zdalnie lub w innych placówkach oświatowych był niezwykle trudnym zadaniem , jednak wszyscy zdali egzamin celująco i zasługują na najwyższe słowa uznania. Podziękowania należą się również uczniom i ich rodzicom, którzy z pełnym zrozumieniem znosili niedogodności związane z zawieszeniem zajęć w naszym budynku. Dużym wsparciem dla nas była pomoc placówek powiatowych, w których część naszych uczniów realizowała zajęcia w okresie termomodernizacji. Stąd nasze gorące podziękowania dla dyrektor Beaty Franczak i pracowników LO w Złotoryi, dyrektora Kazimierza Karsta i pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotoryi, prezesa Kamila Krupińskiego i pracowników Fundacji Ekonomii Społecznej „Prom”. We wszystkich tych miejscach zostaliśmy przyjęci z dużym zrozumieniem i serdecznością, praktycznie od pierwszych dni czuliśmy się jak u siebie. Bardzo dziękujemy – powiedział w rozmowie z nami Paweł Gorczyca, dyrektor SOSW w Złotoryi.
W ramach projektu wykonano m.in.: modernizację centralnego ogrzewania poprzez wymianę wyeksploatowanego kotła gazowego na nowy, wymianę instalacji CO oraz wdrożenie systemu zarządzania energią; docieplenie stropodachu sali gimnastycznej, stropodachu budynku dydaktycznego, ścian zewnętrznych budynku dydaktycznego i jego piwnic wraz; wymianę stolarki drzwiowej i okiennej; montaż instalacji fotowoltaicznej.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Filtry