Zakupy przez internet cieszą się dużą popularnością, a wpływ na taki stan rzeczy miała m.in. pandemia COVID-19. Jeśli chodzi o płatności online, to zdecydowanie najchętniej wybieraną przez użytkowników sieci metodą jest BLIK. Warto jednak pamiętać również o innych bezpiecznych sposobach opłacenia zakupów na odległość.
Najchętniej wybierane płatności online w Polsce
Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub planujesz jego założenie, warto sprawdzić jakie metody płatności online cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aktualne trendy, ale również grupę docelową. Jeśli oferta Twojej firmy skierowana jest głównie do ludzi młodych, rozsądnym wyborem będzie udostępnienie m.in. płatności BLIK. Z kolei w przypadku klientów w wieku powyżej 60 lat warto zapewnić także płatność przy odbiorze czy za pomocą tradycyjnego przelewu. A jakie metody płatności za zakupy przez internet są najchętniej wybierane w Polsce? 50% Polaków wybiera najczęściej szybki przelew, 39% wspomniany już BLIK, 38% płaci przez internet kartą, a 28% kupujących preferuje płatność za pobraniem.[1]
Co to jest PayPal?
Wybierając metody płatności online do swojego sklepu internetowego, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie danych swoich klientów. Jedno z rozwiązań zapewniających ochronę przed ich przechwyceniem to PayPal. Ta metoda opłacania zakupów przez internet jest trochę w naszym kraju niedoceniana, chociaż w ostatnim czasie się to zmienia – pod koniec 2020 roku w Polsce było 2 mln aktywnych kont, a rok wcześniej 1,6 mln, co oznacza wzrost na poziomie 25%.[2] A co to jest PayPal? To wirtualny portfel, który można wykorzystać m. in. do płatności online za zakupy przez internet.
Usługa ta umożliwia konfigurację kilku kont bankowych i metod płatności w jednym miejscu. Osoba posiadająca konto PayPal zasila w pierwszej kolejności wirtualny portfel i dopiero z niego pieniądze trafiają do sprzedawcy. Aby było to możliwe, konieczna jest oczywiście konfiguracja instrumentu płatniczego z serwisem i pozytywna weryfikacja. PayPal jest przede wszystkim bezpieczny – dane finansowe klienta nie są udostępniane sprzedawcy – widzi on tylko adres mailowy kupującego oraz wpisany adres dostawy. Dodatkowo firmy akceptujące usługę PayPal również są weryfikowane, co znacznie ogranicza ryzyko kradzieży danych płatniczych.
Jakie korzyści dla przedsiębiorcy niesie PayPal?
Klienci indywidualni cenią PayPal za bezpieczeństwo i za wygodę – zakładając konto, wprowadzają niezbędne informacje tylko raz, a podczas zakupów logują się za pomocą indywidualnego hasła i potwierdzają płatność jednym kliknięciem. Czy PayPal ma jakieś korzyści z perspektywy przedsiębiorcy udostępniającego tę metodę płatności online? Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo transakcji – jeśli klient nie wywiąże się z zawartej umowy, otrzymasz pomoc od zespołu PayPal podczas dochodzenia swoich praw. Oprócz tego usługa ta usprawnia cały proces sprzedaży, bo możesz od razu zobaczyć czy pieniądze za towar lub usługę wpłynęły na Twój wirtualny portfel. Dzięki temu nie musisz czekać z wysyłką, aż ustalona kwota zostanie zaksięgowana na koncie firmowym, a jednocześnie masz pewność, że otrzymasz zapłatę.
Dlaczego warto udostępniać różne metody płatności online?
Prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się czy warto udostępniać klientom kilka różnych metod płatności online? Warto pamiętać, że internauci lubią mieć wybór – niektórzy wolą szybki przelew, inni preferują płatności BLIKiem, a jeszcze inni kartą bądź korzystając z usługi PayPal. Najrozsądniej jest więc wybrać kilka metod płatności, aby zwiększyć szansę, że osoby zainteresowane Twoją ofertą będą mogły zapłacić za towar bądź usługę w ulubiony sposób. Takie rozwiązanie może też zachęcić niezdecydowanych klientów do zakupów.
[1] https://bluemedia.pl/storage/raporty/finanse-polakow-w-czasach-pandemii-2021.pdf
[2] https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/paypal-w-polsce-ilu-ma-klientow-jakie-plany-na-rozwoj-wywiad-z-efim-dahanem/9hpnmn3
Filtry