Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętowała wczoraj jubileusz 25-lecia. To jedna z kilku spółek o znaczeniu regionalnym, w której udziały ma miasto Złotoryja. Gratulacje z okazji jubileuszu prezesowi Przemysławowi Bożkowi złożyli podczas uroczystej konferencji w hotelu Qubus w Legnicy burmistrz Robert Pawłowski i wójt Jan Tymczyszyn.
Blisko 80 inwestorów z wielu zakątków świata realizujących projekty zlokalizowane na 1,4 tys. ha, dzięki którym zatrudnienie znalazło blisko 20 tys. osób. To liczbowe podsumowanie 25 lat działalności LSSE. Przez ćwierć wieku powierzchnia terenów należących do LSSE zwiększyła się prawie czterokrotnie! W 1997 r. wynosiła niespełna 382 ha, teraz to aż 1361 ha. W tym czasie liczba podstref z 3 urosła do 18, wydano blisko 200 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 mld zł. Samo zatrudnienie w firmach strefowych wynosi blisko 20 tys. osób. W LSSE zainwestowało aż 77 podmiotów. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywcze, chemiczne, techniki grzewcze, są wśród nich znane koncerny, m.in. Volkswagen Motor Polska, Viessmann, Brose Sitech, Winkelmann czy BASF. Obecnie trwają mocno zaawansowane prace budowlane związane z wartą ponad miliard złotych inwestycją w Środzie Śląskiej – zakładem globalnego potentata PepsiCo.
– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko szansa na rozwój dla dużego biznesu, ale także dla mniejszych przedsiębiorców. Już od dobrych kilku lat obowiązuje zasada – cała Polska wielką strefą inwestycyjną. W związku z tym, zwolnienia podatkowe można uzyskać na dowolnie wybranym terenie, również nieobjętym granicami strefy. Prostsze zasady i bardziej dostępna pomoc ułatwia inwestowanie. Cieszę się, że w budowie zdrowej i trwałej polityki inwestycyjnej naszego kraju ma swój udział również legnicka strefa – mówił podczas wtorkowej konferencji pn. „25 lat LSSE – mierzymy wysoko” Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.
Ale LSSE to nie tylko działalność związana stricte z obszarem inwestycyjnym. Spółka jest liderem trzech klastrów: Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego oraz Dolnośląskiego Klastra Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Aktywnie uczestniczy także w działalności Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, który utworzono m.in. z jej inicjatywy. Klastry powstały w celu łączenia potencjału gospodarczego i naukowego, tworząc fundament do współpracy dla szkół, inwestorów, samorządów oraz instytucji okołobiznesowych. Efekty tej kooperacji, w tym m.in. robota humanoidalnego, model samolotu turystycznego o osiągach odrzutowca czy elektryczny bolid, można było oglądać na wystawie towarzyszącej obchodom jubileuszu (na naszych zdjęciach).
– Bez współpracy nauki oraz biznesu nie będzie nowoczesnej, gruntownej edukacji i wsparcia rynku pracy. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego bardzo mocno angażujemy się w łączenie nauki z biznesem, by nie były to odrębne światy. Pracodawcy nie tylko szukają ludzi z otwartymi umysłami, kreatywnych i z umiejętnościami szybkiego dostosowania się. Coraz częściej potrzebują specjalistów w bardzo wąskich i konkretnych dziedzinach. Dobrze, że do tego łańcucha współpracy włącza się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – mówił w Qubusie Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych.
Fabryka nanosatelitów, elektromobilność i projekty związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych – to zaledwie wycinek nowych aktywności LSSE, która realizuje strategię otwarcia na nowoczesne technologie.
– Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy konkretne wsparcia dla branży związanej z nowymi technologiami. Możemy zaproponować potencjalnym inwestorom nawet 45 proc. ulgi w podatku CIT/PIT w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi. Ulga ta jest dostępna na 10 lat w przypadku inwestycji na jakimkolwiek terenie, a wydłuża się do 15 lat w przypadku terenu objętego przywilejami strefowymi. Śmiało możemy powiedzieć, że warto u nas inwestować, tym bardziej że udzielamy wsparcia w całym procesie inwestycyjnym. Oprócz ulg oferujemy nowoczesne podejście do biznesu, bardzo bliskiego szkół podstawowych, branżowych czy szkolnictwa wyższego. Wszystko po to, by kształcić mądrze i dobrze przygotowywać pracowników dla inwestorów strefowych. Opiniujemy nowe kierunki kształcenia, które dotykają nowych technologii – podkreśla Przemysław Bożek, prezes LSSE.
– Od lat niezmiennie dominują u nas dwa trendy. Pierwszy z nich to zainteresowanie terenami pod konkretną branżę, np. automotive, a drugi to tzw. trend narodowościowy – wokół inwestora z konkretnego kraju gromadzą się inne firmy. My próbujemy zaszczepić inny kierunek związany z nowymi technologiami. W Środzie Śląskiej PepsiCo buduje np. najnowocześniejszy w Europie i proekologiczny zakład przekąsek. Za nami również wiele działań związanych z sektorem kosmicznym, energii przyszłości czy elektromobilności. Myślę, że kierunek „nowe technologie” będzie w następnych latach dominował. Świadczyć o tym mogą chociażby nasze negocjacje z kolejnymi inwestorami, w tym jednym światowym koncernem – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE.
Przy okazji jubileuszu LSSE podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz samorządowcami z Głogowa i Kotli porozumienie o współpracy przy utworzeniu nowego parku przemysłowego. Prezes Bożek podpisał też z szefami sześciu innych specjalnych stref ekonomicznych list o ich współpracy dla Ukrainy, która ma wygenerować pomysły na wsparcie gospodarcze naszego wschodniego sąsiada. Tej inicjatywie patronuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
„Urodzinowe spotkanie” w Qubusie, które we wtorek 8 listopada poprowadził Maciej Kurzajewski, było też okazją do wręczenia honorowych odznaczeń „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” trzem osobom mocno związanym z rozwojem LSSE: Stanisławowi Obertańcowi, przewodniczącemu rady nadzorczej, Wiesławowi Saganowi, byłemu wojewodzie legnickiemu, oraz Witoldowi Łakomskiemu, radcy prawnemu spółki. Zarząd legnickiej strefy otrzymał listy gratulacyjne m.in. od marszałkini Sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego, które zostały odczytane podczas wczorajszej uroczystości. Wśród samorządowców gratulujących okrągłego jubileuszu byli także burmistrz Robert Pawłowski, który tradycyjnie podarował na pamiątkę glinianego aniołka z dedykacją, oraz wójt Jan Tymczyszyn.
LSSE została ustanowiona uchwałą Rady Ministrów w kwietniu 1997 r. jako trzecia w kraju. Powstała z potrzeby lepszego zagospodarowania mienia po wojskach rosyjskich i stopniowego zmniejszania zatrudnienia w spółkach i zakładach wchodzących w skład KGHM-u. Objęła grunty i nieruchomości położone w Legnicy, Gromadce i Polkowicach. Akcjonariuszami powołującymi spółkę zarządzającą strefą zostali Skarb Państwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminy: Legnica, Polkowice, Gromadka i Warta Bolesławiecka. Szybko dołączyła do nich także Złotoryja, która w tamtym czasie była pogrążona w bezrobociu strukturalnym i pilnie potrzebowała impulsu do rozwoju gospodarczego. Dziś nasze miasto jest piątym pod względem wielkości kapitału akcjonariuszem LSSE, posiada 6,67 proc. udziałów w spółce zarządzającej obszarem gospodarczym (cały kapitał zakładowy to 36 004 000 zł).
Od chwili utworzenia złotoryjskiej podstrefy na jej terenie zbudowanych zostało 7 zakładów przemysłowych, ale z ulg w podatku skorzystało więcej firm. Część z nich nie prowadzi już działalności w Złotoryi, część ma lokalizację w sąsiedztwie podstrefy, na szerzej rozumianym obszarze gospodarczym pod Wilczą Górą. Wg ostrożnych szacunków powstało tam ok. 700-800 miejsc pracy.