Dziś o godz. 17:30 odbędzie się debata w sprawie utworzenia w Złotoryi nowoczesnego centrum opieki dla seniorów i zdrowia mieszkańców, w której wezmą udział eksperci. Spotkanie będzie miało formułę online i jest otwarte dla wszystkich złotoryjan. Instruujemy, jak wziąć w nim udział. Przypominamy też, że swoją opinię można wyrazić, wypełniając specjalny formularz – w sieci lub w wersji papierowej.
Starzejemy się jako społeczeństwo, i to w szybkim tempie. To bardzo niekorzystne zjawisko demograficzne. GUS prognozuje, że w 2050 r. odsetek Polaków po 65. roku życia przekroczy 30 proc., a szczególny wzrost liczby osób starszych dotknie m.in. województwo dolnośląskie. W Złotoryi już w tej chwili udział mieszkańców w wieku poprodukcyjnym w populacji miasta wynosi 28 proc. Liczba złotoryjskich emerytów w ciągu zaledwie 20 lat podwoiła się. Jednocześnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi sygnalizuje, że koszty opieki przypadające na jedną osobę gwałtownie rosną i ta tendencja ma się utrzymać. Konieczne jest więc podjęcie dodatkowych działań, które zapewnią odpowiednią pomoc złotoryjanom wymagającym wsparcia. Bez odpowiedniej infrastruktury i personelu może być jednak problem z zapewnieniem opieki wszystkim seniorom.
Dlatego w Urzędzie Miejskim w Złotoryi zrodził się pomysł na stworzenie nowoczesnego centrum oferującego usługi medyczne, zabiegi i ćwiczenia fizyczne poprawiające komfort życia osób starszych. Takie ośrodki powstają w całej Polsce. Miałaby to być adekwatna odpowiedź na potrzeby opieki zdrowotnej lokalnej społeczności. Przy czym w centrum mogłyby funkcjonować usługi nie tylko dla seniorów, ale dla osób w różnym wieku, które potrzebują pomocy medycznej czy np. rehabilitacji po wypadkach.
Centrum miałoby powstać na działkach w okolicach ul. Lubelskiej, za hydrofornią. Miasto chciałoby je uruchomić w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli pozyskać podmiot komercyjny do współpracy. Stworzenie placówki wiązałoby się z określonymi kosztami dla budżetu Złotoryi, dlatego władze miasta przed podjęciem konkretnych decyzji chcą usłyszeć opinię mieszkańców podczas konsultacji społecznych. Te rozpoczęły się wczoraj i zakończą się 6 marca. Przez ten czas ratusz będzie próbował się dowiedzieć od złotoryjan, czy według nich nowoczesne centrum zdrowia powinno powstać i jakie usługi miałoby oferować.
Już dziś w internecie odbędzie się debata z udziałem ekspertów (informacja o tym, jak wziąć w niej udział, znajduje się pod artykułem). Z kolei za tydzień (we wtorek 22 lutego o godz. 17:30) odbędzie spotkanie mieszkańców Złotoryi w tej sprawie – również w formule on-line. Z kolei dwa dni później, 24 lutego, w ośrodku kultury zaplanowano dwugodzinne warsztaty dla mieszkańców i interesariuszy, już o charakterze stacjonarnym (choć cały czas stoją pod znakiem zapytania ze względu na niewiadome związane z liczbą zakażeń). W przypadku warsztatów obowiązują zapisy (więcej informacji TUTAJ).
Opinię w sprawie centrum można również wyrazić, wypełniając niezbyt obszerny formularz. Jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej miasta (TUTAJ). Skorzystać można również z wersji papierowej – formularze znajdują przy skrzyneczkach ustawionych w różnych punktach miasta: UM, Przychodni Rejonowej, MOPS-ie, ośrodku kultury oraz w trzech kościołach.
Urząd postawił sobie za cel, by konsultacje pn. „Jakie Centrum? Opieka dla seniorów i zdrowie mieszkańców” przeprowadzić w sposób modelowy i pozyskać opinię jak najszerszej grupy mieszkańców. Mają mieć one charakter wieloetapowy. Pierwszy etap, który właśnie trwa, ma dać odpowiedź na pytania, co złotoryjanie w ogóle sądzą o pomyśle utworzenia centrum i jak je widzą. Po jego zakończeniu powstanie raport, który pozwoli na wypracowanie wizji placówki.
Konsultacje prowadzi 5-osobowy zespół, który bierze udział w projekcie „Konsultacje szyte na miarę” zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich i mającym na celu przybliżenie idei partycypacji obywatelskiej mieszkańcom trzech mniejszych gmin Dolnego Śląska, w tym właśnie Złotoryi. Zespół tworzą: Anna Ardelli (naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych w UM), Marta Kusiak (podinspektorka ds. komunikacji społecznej w UM), Monika Kaczmarek, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Złotoryi, Beata Majewska ze Stowarzyszenia Hortus oraz Barbara Zwierzyńska-Doskocz, reprezentująca Stowarzyszenie Nasze Rio. Będą one odpowiadać na pytania mieszkańców o centrum podczas dyżurów telefonicznych zaplanowanych na: czwartek 17 lutego w godz. 9:00-12:00, środę 23 lutego w godz. 16:00 do 18:00 oraz czwartek 3 marca w godz. 9:00-12:00 (numery telefonów dostępne są na stronie konsultacji – wystarczy kliknąć TUTAJ).
Dodajmy, że w konsultacjach społecznych może wziąć udział każdy, kto ma taką potrzebę, niezależnie od tego, czy mieszka w Złotoryi na stałe, czasowo, uczy się lub pracuje. Warto skorzystać z możliwości wyrażenia swojej opinii, bo każdy głos ma znaczenie.
fot. Pixabay
Dzisiejsza debata online z udziałem ekspertów odbędzie się na stronie: https://us02web.zoom.us/j/85976170572?pwd=bk1qMHZ5T29oVXNIL1ovZG4xbmJoUT09
Meeting ID: 859 7617 0572. Passcode: 014775.