Czesi z Turnova wyprzedzają nas o epokę, jeśli chodzi o prezentację walorów turystycznych, możemy się od nich wiele nauczyć – podkreślają złotoryjanie, którzy wzięli udział w otwarciu nowej wystawy geologicznej w geoparku Czeski Raj, działającego pod auspicjami UNESCO. Wyjazd został zorganizowany w ramach polsko-czeskiego projektu „Popularyzacja zjawisk geologicznych Euroregionu Nysa”, w którym nasze miasto uczestniczy od blisko roku.
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Złotoryi oraz Centrum Informacji Turystycznej kilka dni temu mieli okazję zobaczyć, jak się robi turystykę w u naszego południowego sąsiada. Przyczynkiem do wyjazdu było otwarcie nietuzinkowej wystawy dokumentującej 600 mln lat dziejów Ziemi i prezentującej najważniejsze walory geologiczne Czeskiego Raju. W przecięciu wstęgi obok m.in. burmistrza Turnova Tomasa Hocke oraz miejscowego posła do parlamentu Davida Prażaka uczestniczył również burmistrz Robert Pawłowski.
Co ciekawe, Czesi udostępnili nową ekspozycję na zewnątrz, pomysłowo zagospodarowując teren przy muzeum geologicznym. Prezentuje ona w interaktywny sposób geologiczne fenomeny Czeskiego Raju, w tym różnorodność form, jaki przybrały piaskowiec stanowiący budulec dla skalnych miast i bazalt wyrzucany dawniej przez wulkany. Sporo jest skamieniałości, na których można podziwiać odciski muszli sprzed milionów lat. Z bazaltu i piaskowca materiałów wykonana jest nawet posadzka, po której chodzą zwiedzający.
Turnov żyje geologią. Złotoryjanie mogli się o tym przekonać m.in. podczas wizyty studyjnej w miejscowym muzeum, gdzie znajduje się przebogata ekspozycja skał i minerałów. Region to także prężny ośrodek jubilerski, słynie m.in. z obróbki granatów (ich galeria także posiada swoją ekspozycję). W miejscowej szkole podstawowej jest nawet klasa 8 o tym profilu, jej uczniowie byli zresztą zaproszeni na inaugurację nowej atrakcji miasteczka.
– Cieszymy się, że realizujemy wspólny projekt z Turnovem, który ma tak duże doświadczenie w promowaniu i prezentowaniu walorów geoparku. To miasto mniej więcej wielkości Złotoryi, z równie bogatą historią, więc ta współpraca zapowiada się obiecująco – uważa burmistrz Pawłowski.
Sporą atrakcją i przeżyciem podczas wyjazdu do Turnova było zwiedzanie podziemi tamtejszego muzeum, gdzie na czterech kondygnacjach znaleźć można m.in. ekspozycję wydobycia rud uranu. Prezentowana jest z wykorzystaniem zjawiska luminescencji, czyli kamieni i kryształowo, które świecą w ciemności. Zwiedza się ją przy zgaszonym świetle.
– Wystawa geologiczna, jak i całe muzeum w Turnovie, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób zagospodarowania przestrzeni, eksponowania walorów czy udostępnienia informacji turystycznej, stoją naprawdę na wysokim poziomie. To wzór dla naszych obiektów turystycznych, nie tylko tych w Złotoryi. Można się wiele stamtąd nauczyć, i w zasadzie się uczymy, bo ten projekt ma na celu podpatrzenie dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania turystycznego – uśmiecha się Sylwia Dudek-Kokot z CIT-u, złotoryjska przewodniczka turystyczna.
Złotoryjanie wzięli także udział w polsko-czeskich warsztatach dotyczących udostępniania walorów geologicznych. – Czeski Raj ma w tym ogromne doświadczenie i sukcesy. Zainteresowanie geoparkiem w ostatnich latach jest tak duże, że próbują przekierowywać ruch turystyczny do mniej popularnych miejscowości i regionów w sąsiedztwie – tłumaczy Katarzyna Iwińska z UM.
Wystawa będzie namacalnym śladem po projekcie „Popularyzacja zjawisk geologicznych Euroregionu Nysa” po stronie czeskiej. W Złotoryi natomiast materialnym efektem współpracy ma być 6 tablic informacyjnych, które zostaną ustawione nad zalewem. Będą wyjaśniały, skąd się wzięło na naszej ziemi złoto i umiejscowią je w czasie na przestrzeni 500 mln lat dziejów geologicznych naszego regionu, które możemy udokumentować.
fot. CIT Złotoryja, www.turnov.cz