Podczas ostatniej debaty budżetowej w Urzędzie Miejskim w Złotoryi jedna z jej uczestniczek poruszyła kwestię ul. Piłsudskiego. Dokładniej padła teza, że to zupełnie obumarła ulica, a ponad połowa lokali szuka bezskutecznie najemców. Postanowiliśmy sprawdzić jak to faktycznie wygląda.
Faktem jest, że w Złotoryi handel i usługi skupiły się głównie na ul. Basztowej i wschodniej części Rynku. Gorzej sprawa przedstawia się z ul. Piłsudskiego. Tam często można spotkać puste witryny i lokale do wynajęcia. Obecnie na 37 lokali, 10 stoi zamkniętych (w przypadku 7 lokali właściciele szukają najemcy). Na pewno jest to dużo. Warto mimo to zauważyć, że to właśnie ul. Piłsudskiego jest najbardziej nasycona lokalami użytkowymi w centrum miasta. Średnio co 4,6 m jest jeden lokal. Na ul. Basztowej co 5,2 m, na ul. Mickiewicza co 12,2 m, a w Rynku co 7,2 m.
-Być może wrażenie, że ulica Piłsudskiego jest opustoszała spotęgowało się, gdy popularna Szachownica przeniosła się w zupełnie inne miejsce. Być może potrzebny jest jakiś magnes, który przyciągnie ludzi w to miejsce w postaci atrakcyjnego punktu handlowego, usługowego lub gastronomicznego. Należy wziąć również pod uwagę, że dzięki wprowadzonej ustawie, znikają kasyna i salony gier, a przy tej ulicy było ich chyba najwięcej. Potrzeba więc trochę czasu, żeby zainstalowały się tam nowe działalności. Tak, jak to stało się chociażby przy ul. Szkolnej oraz Solnej. Te ulice wyraźnie ożywiły się w ciągu ostatnich lat, między innymi w skutek działania Urzędu Miejskiego, który wydzierżawił w sumie 7 lokali na korzystnych warunkach i stworzył strefę płatnego parkowania wzdłuż ul. Szkolnej. Urząd Miejski na ul. Piłsudskiego nie posiada natomiast żadnych lokali użytkowych – mówi burmistrz Robert Pawłowski.
Z rozpoznania jakie poczyniliśmy, wynika, że średnia cena za metr kwadratowy oferowanego do wynajęcia lokalu przy ul. Piłsudskiego wynosi 22 zł, do tego dochodzi opłata za media. Czy to dużo, czy mało? Na pewno trzeba bardzo rzetelnie podejść do kosztów funkcjonowania biznesu w wynajmowanych pomieszczeniach i realnie ocenić, czy dochody wystarczą nie tylko na pokrycie wydatków, ale również zostanie wystarczająca kwota na życie. Dla przykładu lokal 72 m2 to koszt miesięcznego wynajmu (1400 zł), do tego dochodzą media, opłata za śmieci, ZUS – czyli ok. 3000 zł, na które trzeba zarobić każdego miesiąca.
Ul. Piłsudskiego przeszła rewitalizację od strony technicznej, zmienił się jej charakter. Cały czas trwają działania straży miejskiej oraz policji w celu wyeliminowania niekorzystnych zachowań niektórych mieszkańców tej dzielnicy. Urząd Miejski poszukuje możliwości wsparcia lokalnych przedsiębiorców na tym terenie poprzez umożliwienie im np. zaciągnięcia dogodnych pożyczek z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. Rozważane jest również zatrudnienie firmy konsultingowej, która przygotowałaby profesjonalną diagnozę dla możliwości tworzenia i rozwoju działalności gospodarczych na terenie śródmieścia.
Filtry