Jak najlepiej opiekować się osobą starszą w domu? Będzie się można tego nauczyć podczas bezpłatnego szkolenia, które Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi organizuje we wrześniu. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy trwają.
Szkolenie pn. „Jak opiekować się osobą starszą w domu? – aspekt praktyczny” skierowane do nieformalnych opiekunów osób starszych, czyli tych, którzy sprawują opiekę nad niesamodzielnym seniorem wymagającym stałego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Odbędzie się 24 września w Klubie Seniora przy ul. Marii Konopnickiej 22 w Złotoryi. Zaplanowane jest na 4 godziny z 15-minutową przerwą (od 12 do 16:15). Weźmie w nim udział nie więcej niż 25 uczestników.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu powinny się zgłosić telefoniczne do MOPS-u (tel. 76 878 34 29 wew. 0 – sekretariat).
Współorganizatorem szkolenia jest Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu.
Osoba niesamodzielna to osoba, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Opiekun faktyczny to osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki, najczęściej członek rodziny. Opiekun nieformalny to osoba, która dostarcza trwałego, regularnego, fizycznego, emocjonalnego wsparcia oraz asystuje przy czynnościach dnia codziennego osobie, która jest fizycznie lub intelektualnie niepełnosprawna, psychicznie chorą lub jest osobą starszą, której psychofizyczną kondycję można określić jako słabą. Pojęcie opiekuna nieformalnego jest szersze niż pojęcie opiekuna rodzinnego, bowiem obejmuje ono zarówno rodzinę, jak i sąsiadów czy przyjaciół, którzy również mogą sprawować opiekę nad osobą niesamodzielną, niepełnosprawnym dzieckiem czy seniorem.
fot. Pixabay
Filtry