Z pierwszym dniem lipca 500+ będzie się należeć na każde dziecko – bez względu na dochód rodziny. Jest jednak jeden warunek: trzeba najpierw złożyć wniosek, nawet jeśli już wcześniej świadczenie wychowawcze pobieraliśmy na inne pociechy. Inaczej na dodatkowe 500 zł nie ma co liczyć – z automatu go nie otrzymamy.
W najbliższy poniedziałek wchodzą w życie nowe zasady w rządowym programie „Rodzina 500+”. Najważniejsza to ta, że świadczenie będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia w rodzinie – bez względu na jej zamożność. Wniosku nie trzeba składać od razu 1 lipca – wystarczy, jeśli rodzice wypełnią go do 30 września. Złożenie podania w tym terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeśli zatem wypełnimy wniosek nawet w ostatnim dniu września, najpóźniej do 31 października otrzymamy świadczenie 500+ za wcześniejsze 3 miesiące, czyli 1500 zł (na jedno dziecko). Ale uwaga – jeśli rodzic przypomni sobie o wniosku po 30 września, świadczenie będzie mu przysługiwać dopiero od miesiąca, w którym go złożył. Warto więc nie zwlekać i z wnioskiem wyrobić się jeszcze latem.
Wnioski będą przyjmowane już od 1 lipca, ale na razie tylko przez internet: poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal PUE ZUS oraz portal emp@tia. Tradycyjnie, w formie papierowej, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem placówki pocztowej, podania o 500+ będzie można przynosić od 1 sierpnia. – Jak co roku zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Dzięki temu rodzice unikną kolejek i oszczędzą swój czas – podkreśla Barbara Kuczyńska, wicedyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi, który obsługuje wypłatę świadczeń w naszym mieście.
Dodajmy, że rodzice, którzy mają przyznane świadczenie wychowawcze do 30 września tego roku na drugie i kolejne dziecko, muszą złożyć po 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do 500+ na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od przyszłego miesiąca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (czyli na to, na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października – na pozostałe dzieci (czyli te, na które świadczenia są już przyznane do 30 września tego roku).
Zniesienie kryterium dochodowego oznacza, że rodzice nie będą już musieli udokumentować swojej sytuacji dochodowej. Formularz wniosku został więc znacznie uproszczony i skrócony. Liczy już nie 9, a 4 strony. Dzięki temu jego złożenie powinno być łatwiejsze i szybsze. Złotoryjski MOPS apeluje jednak, by we wnioskach wpisywać adres mailowy. – Ograniczymy tym samym korespondencję tradycyjną drogą papierową i wszyscy przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego – dodaje Kuczyńska.
Kolejne uproszczenie procedury dotyczy rodziców samotnie wychowujących dziecko – od 1 lipca przy wypłacie 500+ nie będą już weryfikowani pod katem tego, czy mają ustalone alimenty na dziecko od drugiego z rodziców.
Nowe zasady idą też bardziej na rękę rodzicom dzieci nowo narodzonych. Obecnie muszą złożyć wniosek w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, by od razu otrzymać świadczenie. Od 1 lipca rodzice będą mieli aż 3 miesiące od dnia urodzenia się dziecka na napisanie podania o 500+, a pieniądze otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Ale uwaga – rozwiązanie to dotyczy tylko dzieci urodzonych po 30 czerwca tego roku.
Co jeszcze się zmienia? Od 1 lipca w przypadku śmierci rodzica, któremu 500+ zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, wprowadzona zostaje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanej zapomogi na dziecko. Musi jedynie złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.
Szacuje się, że po zmianach w programie wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia 500+ skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.
RODZICU, PAMIĘTAJ! Musisz złożyć wniosek do 30 września 2019 r., jeśli chcesz otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca 2019 r.