Do piątku 10 sierpnia możemy się wypowiedzieć w sprawie zmiany granic powiatu złotoryjskiego. Chodzi o Wojcieszów, którego mieszkańcy chcą się odłączyć od Złotoryi i przyłączyć do Jeleniej Góry. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy, którzy zamieszkują na stałe na terenie jednej z 6 gmin tworzących w tej chwili nasz powiat. Wystarczy pobrać ankietę ze strony starostwa lub wypełnić ją w którymkolwiek urzędzie gminnym.
Konsultacje społeczne ogłosił zarząd powiatu złotoryjskiego. To standardowa procedura przy zmianie granic administracyjnych jednostki samorządowej. Konsultacje są prowadzone na prośbę burmistrza Wojcieszowa, który z kolei realizuje uchwałę tamtejszej rady miasta. Na początku maja tego roku wojcieszowscy radni miejscy przegłosowali bowiem przystąpienie do procedury zmiany granic administracyjnych i przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie z mieszkańcami miasteczka. Uchwała została podjęta na wniosek grupy mieszkańców Wojcieszowa, którzy w zeszłym roku zainicjowali lokalne referendum w sprawie odłączenia się od powiatu złotoryjskiego.
Rada miejska Wojcieszowa ma czas do 31 marca 2019 r., by wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji (za pośrednictwem wojewody) w wnioskiem o zmianę granic. Minister zasięgnie wtedy opinii rady powiatu. Jej wydanie musi być poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami, stąd obecna ankieta. O ewentualnej zmianie granic powiatu złotoryjskiego zdecyduje Rada Ministrów, do 31 lipca przyszłego roku.
Władze Wojcieszowa oceniają, że przynajmniej 9 na 10 mieszkańców miasteczka położonego w sercu Gór Kaczawskich chce przynależeć do powiatu jeleniogórskiego, a nie złotoryjskiego. Przypomnijmy, że w przeprowadzonym w lipcu ubiegłego roku referendum na 3034 uprawnione wówczas do głosowania osoby wzięło udział 892 wojcieszowian. 95 proc. z nich opowiedziało się za odłączeniem od powiatu złotoryjskiego. Referendum okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji – wyniosła 29,4 proc., do wymaganych 30 proc. zabrakło 11 osób przy urnach wyborczych.
Wynik referendum pokazał jednak, jaki są nastroje wśród wojcieszowian. Mieszkańcom tego 4-tysięcznego miasteczka, które do czasu reformy administracyjnej pod koniec lat 90. pozostawali w województwie jeleniogórskim, zawsze było zresztą bliżej do Jeleniej Góry.
– Z Wojcieszowa do granic Jeleniej Góry jest zaledwie 10 minut jazdy samochodem, można tam od nas po prostu szybciej dojechać niż do Złotoryi, Jelenia Góra jest lepiej skomunikowana z Wojcieszowem. Większość mieszkańców naszego miasta to właśnie w rejonie Jeleniej Góry prowadzi działalność gospodarczą, z tamtego kierunku mają zlecenia biznesowe, tam robią zakupy. To w tamtym obszarze jest więcej ofert zatrudnienia. Do tego w Jeleniej Górze jest szpital wojewódzki i lepsza opieka medyczna. No i 80-90 proc. młodzieży z Wojcieszowa dojeżdża do szkół do Jeleniej Góry – wymienia Sławomir Maciejczyk, burmistrz Wojcieszowa. Do Złotoryi wojcieszowianie jadą zazwyczaj wtedy, gdy muszą coś załatwić w… urzędzie powiatowym.
Przeciw przyłączeniu do Złotoryi zbuntowali się pierwszy raz zaraz po przeprowadzeniu reformy, w 1999 r. W głosowaniu referendalnym wzięła wtedy udział ponad połowa mieszkańców, a 97 proc. z nich opowiedziało się za przyłączeniem do powiatu jeleniogórskiego. Wtedy jednak władze centralne nie wzięły ich głosu pod uwagę.
Kilka lat temu jednak, gdy zaczęła się pogarszać sytuacja finansowa powiatu złotoryjskiego, nastroje secesyjne powróciły. W wyborach samorządowych w 2014 r. wojcieszowianie wybrali na radnego powiatowego Łukasza Horodyskiego, który zaczął bez ogródek mówić, co myśli na temat jakości zarządzania w starostwie i rosnącego zadłużenia (był zresztą jednym z inicjatorów lipcowego referendum). – Perspektywy powiatu złotoryjskiego są, łagodnie rzecz ujmując, średnie. Gdy się popatrzy w budżet powiatu, oceni dochody i wysokość zadłużenia, to wniosek jest jeden: przez najbliższe 10 lat niewiele będzie się w tym powiecie działo – podkreśla burmistrz Maciejczyk.
Mimo że zeszłoroczne referendum okazało się nieważne, inicjatorzy odłączenia ze swoich zamiarów nie zrezygnowali. Jak już pisaliśmy wcześniej, wystąpili do rady miasta o wszczęcie procedury zmiany granic administracyjnych i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Konsultacje wśród mieszkańców Wojcieszowa będą prowadzone od 20 sierpnia.
Przeciwny odłączeniu Wojcieszowa jest oczywiście zarząd powiatu. W czwartek starosta Ryszard Raszkiewicz, który argumenty zwolenników secesji uważa za „bardzo krzywdzące”, opublikował w internecie apel do mieszkańców (publikujemy go poniżej). „Wojcieszów przez lata przynależności do powiatu złotoryjskiego korzystał z osiągnięć wypracowanych przez powiatowe struktury” – pisze starosta. I dalej: „Wyłączenie z obszaru powiatu złotoryjskiego gminy Wojcieszów mogłoby doprowadzić do likwidacji naszych jednostek powiatowych”.
Konsultacje są przeprowadzone w formie ankiety konsultacyjnej. Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby stale zamieszkujące na terenie powiatu złotoryjskiego. Wyrazić opinię w powyższej sprawie można tylko raz. Ankieta konsultacyjna zawiera pytanie następującej treści:
„Czy jest Pan/Pani za zmianą dotychczasowych granic Powiatu Złotoryjskiego polegającą na wyłączeniu z obszaru Powiatu Złotoryjskiego Gminy Wojcieszów i przyłączeniu jej do Powiatu Jeleniogórskiego?”.
Wyrażenie opinii polega na umieszczeniu w odpowiednim polu ankiety konsultacyjnej („Jestem za”, „Jestem przeciw”, Wstrzymuję się„) znaku X i wypełnieniu drugiej części tabeli z danymi identyfikacyjnymi głosującego.
Ankiety konsultacyjne są udostępnione w:
1. sekretariacie Starostwa Powiatowego w Złotoryi, pl. Niepodległości 8;
2. Urzędzie Gminy Złotoryi, al. Miła 4;
3. Urzędzie Miejskim w Świerzawie, pl. Wolności 60;
4. Urzędzie Gminy w Pielgrzymce, Pielgrzymka 109 A;
5. Urzędzie Gminy w Zagrodnie, Zagrodno 52;
6. Urzędzie Miasta Wojcieszów, ul. Pocztowa 5;
7. Powiatowym Urzędzie Pracy w Złotoryi, al. Miła 18;
8. Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Złotoryi.
Wypełnione ankiety konsultacyjne mieszkańcy mogą składać w miejscach ich udostępnienia lub przesłać na adres Starostwa Powiatowego w Złotoryi: pl. Niepodległości 8, 59-500 Złotoryja.