W sobotę i niedzielę Urząd Miejski w Złotoryi będzie otwarty specjalnie dla tych, którzy chcą wybrać zadanie do budżetu obywatelskiego. Przychodzić można całymi rodzinami, bo zasady głosowania nie wprowadzają dolnej granicy wieku i swój głos mogą oddać również dzieci. Po weekendzie zostanie już tylko 5 dni na to, żeby zdecydować o kształcie tegorocznego budżetu.
Każdy, kto chce oddać głos na jeden z 10 projektów zgłoszonych do budżetu, musi się udać do Biura Obsługi Interesanta w budynku złotoryjskiego magistratu przy pl. Orląt Lwowskich 1. To tam dostępne są specjalne karty do głosowania oraz urna wyborcza. Ratusz jest zwykle otwarty od poniedziałku do piątku, ale burmistrz Robert Pawłowski, chcąc umożliwić głosowanie tym, którzy w tygodniu pracują, wydał zarządzenie otwierające „lokal wyborczy” także w weekend. Jutro i pojutrze będzie można oddać głos od godz. 10 do 18.
Do piątku zagłosowało ok. 115 osób. Jedną z nich była 17-letnia Klaudia Markiewicz, uczennica złotoryjskiego ogólniaka (na naszym zdjęciu). Przyszła do ratusza w środę po lekcjach. Dla niej to pierwsze głosowanie w sprawie publicznej – nie jest jeszcze pełnoletnia i póki co może zapomnieć o wyborach do parlamentu czy rady miejskiej. Jednak dzięki regulaminowi złotoryjskiego budżetu obywatelskiego, który dopuszcza udział każdego mieszkańca miasta, Klaudia mogła się przekonać, jak to jest wrzucić kartę do urny i współdecydować o tym, który projekt przybierze realne kształty.
– Głosowanie nie zajmuje dużo czasu, jest proste. Musiałam tylko poprosić mamę o zgodę, żeby wypełniła oświadczenie. Ale numer zadania, na które zagłosowałam, wpisałam już sama. To mój wybór i moja tajemnica – uśmiecha się licealistka. Dotąd tylko ona w swojej klasie wzięła udział w głosowaniu. – Moi rówieśnicy? Nie bardzo są zainteresowani budżetem obywatelskim, w szkole się raczej tym nie mówi – dodaje.
Podczas głosowania wybierać można spośród 10 projektów, które zgłosili mieszkańcy. Ich opis znajduje się w Biurze Obsługi Interesanta, obok urny wyborczej. Są wśród nich m.in. nowe place zabaw, siłownie czy miejsca do rekreacji (o wszystkich pisaliśmy tutaj). Wartość tych 10 zadań wynosi ponad 172 tys. zł. Projekty, które zyskają największe poparcie, trafią do realizacji.
Budżet obywatelski to eksperyment społeczny, który w Złotoryi ma w tym roku swoją premierę. Zdaniem burmistrza, powinien jeszcze bardziej zaktywizować mieszkańców, by poczuli się gospodarzami miasta. – Te 100 tys. zł, które rozdysponujemy w ramach budżetu obywatelskiego, to nie są może duże pieniądze, ale nie one są tutaj najważniejsze, lecz inicjatywa społeczna, zapał ludzi. Jeżeli się okaże, że dla któregoś projektu zabraknie parę złotych, zostanie on zrealizowany albo poza budżetem obywatelskim, albo będziemy się starać do tego budżetu coś dołożyć – zapowiada Robert Pawłowski.
Głosowanie potrwa do piątku 30 marca do godz. 14:30. Zwycięskie projekty poznamy 12 kwietnia.
Prawo do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego przysługuje każdemu mieszkańcowi miasta Złotoryi, niezależnie od wieku. Zgodę na głosowanie osoby niepełnoletniej musi wyrazić jej przedstawiciel ustawowy. Każdy uprawniony może oddać jeden głos, wpisując numer wybranego przez siebie projektu na karcie. Kartę do głosowania wypełniamy osobiście i na miejscu – w Biurze Obsługi Interesanta, w obecności urzędnika miejskiego. Należy to zrobić czytelnie, bo inaczej głos może być nieważny. Nieważność głosu spowoduje również brak wypełnienia wszystkich pól obowiązkowych na karcie do głosowania.