Zbrojny zryw w getcie warszawskim będzie tematem sobotniej konferencji organizowanej w Złotoryjskim Ośrodku Kultury. Złotoryjanie będą mieli okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów o buncie Żydów, który stanowił pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez III Rzeszę Europie.
– W związku z kolejną, 82. już rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim zapraszamy na spotkanie stanowiące formę upamiętnienia największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, który rozpoczął się 19 kwietnia 1943 r. – mówi Tomasz Szymaniak, złotoryjski historyk, jeden z organizatorów spotkania.
W ramach obchodów 12 kwietnia o godz. 11 w ZOK-u odbędą się dwa wykłady. Pierwszy wprowadzi słuchaczy w temat samego powstania, jego przebiegu i skutków, drugi natomiast przybliży obraz zrywu w getcie i obchodów kolejnych rocznic w latach 1945-50 na łamach jednej z pierwszych powojennych żydowskich gazet – „Dos Naje Lebn”.
Obok Tomasza Szymaniaka – nauczyciela historii, doktoranta Polskiej Akademii Nauk oraz słuchacza studiów podyplomowych: Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz-Holokaust-Ludobójstwa organizatorami konferencji są: Aneta Skotniczna – kulturoznawczyni i judaistka, doktorantka w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, edukatorka kultury żydowskiej, oraz Przemysław Jaworski – przewodnik miejski po Wrocławiu, absolwent podyplomowych studiów polsko-żydowskich w Polskiej Akademii Nauk (obydwoje współpracują z Fundacją Urban Memory z Wrocławia).
grafika źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Filtry