Dzisiaj w Złotoryjskim Ośrodku Kultury odbyła się gala wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjskiej za działalność w roku 2024.
Przypomnijmy, że 24 lutego kapituła, z 19 zgłoszeń wybrała 5.
Do tytułu nominowani zostali: Gabriela i Karol Forgielowie, Renata Fuchs, Zbigniew Gruszczyński, Paulina Ruta i Jolanta Sałek. Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej został Zbigniew Gruszczyński.
Finaliści w napięciu czekali na ogłoszenie wyników, dlatego dla rozluźnienia atmosfery na scenie pojawili się artyści: dla publiczności i nominowanych zaśpiewała Malwina Jańta, na saksofonie zagrała Weronika Bielak, zatańczyli członkowie Fundacji Rozwoju Człowieka Trood.
Zebranych powitała Iwona Pawłowska (redaktorka naczelna Echa Złotoryi), następnie Beata i Jarosław Jańtowie (członkowie kapituły wyboru CZZ) wyjaśnili na czym polegają i jak przebiegają wybory. Okazuje się, że przy ocenie, pod uwagę brana jest tylko działalność kandydata do tytułu w minionym roku. Nie liczy się całokształt.
Zanim jednak doszło do ogłoszenia, kto otrzyma ten zaszczytny tytuł, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jarosław Rabczenko wręczył Marcinowi Zawiślakowi medal związany z 80-leciem Ligi Obrony Kraju. – Szanowni państwo, dzisiaj poznamy kto został Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej, ale zanim do tego dojdzie, mam zaszczyt i honor podziękować człowiekowi, który bardzo dużo robi dla lokalnej społeczności. Bardzo dużo robi dla krwiodawstwa. Z jego inicjatywy udało się już pozyskać ponad 500 litrów krwi – mówił Jarosław Rabczenko.
– Dziękuję za to odznaczenie i pragnę zaznaczyć, że nie stałbym tutaj i nie odbierałbym go, gdyby nie pomoc ludzi, z którymi współpracuję – dodał Marcin Zawiślak.
Następnie, gdy emocje z ogłoszenia wyników opadły, głos zabrał laureat dzisiejszej gali. – Już dawno nie byłem na scenie taki spięty i zestresowany. Przede wszystkim bardzo gratuluję pozostałym zgłoszonym do tego tytułu tego, że jesteście. Bo wszyscy państwo macie swój udział w tworzeniu kultury społecznej, materialnej i symbolicznej tego regionu. Ja nie czuję się dyrektorem ZOK-u, chociaż pełnię tę funkcję. Ja zawsze czułem się pracownikiem domu kultury. Przy okazji, z tego miejsca chciałbym podziękować zarówno członkom sztabu WOŚP, którego szefem byłem w tym roku, jak i wszystkim pracownikom Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Dziękuję także kapitule. Wiem, że wybrać z 19 tylko 5, to jest bardzo dużo, a później z piątki tę jedną osobę jeszcze trudniej – mówił Zbigniew Gruszczyński.
– Zbyszku, chciałbym abyś z dumą nosił ten tytuł. Życzę ci wszystkiego dobrego na tej nowej drodze – powiedział ubiegłoroczny laureat Zbigniew Mosoń.
– Drogi Zbyszku, gratuluję ci bardzo serdecznie. Cieszę się, że zostałeś Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej. Gratuluję także wielkiej piątce, gdyż każdemu z państwa ten tytuł się należy i gratuluję pozostałym zgłoszonym. Przy okazji chciałbym podziękować Echu Złotoryi (organizatorom tych wyborów) i jego pierwszemu redaktorowi naczelnemu Robertowi Pawłowskiemu oraz Towarzystwu Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. To jest 11. gala i życzę kolejnych, gdyż nasz region jest bogaty w zacnych ludzi – powiedział burmistrz Paweł Kulig.
Kolejnym ważnym etapem gali było podziękowanie dla byłej prezeski TMZZ Kazimiery Tuchowskiej. Podziękowania, oprócz Pawła Kuliga złożyła obecna prezeska towarzystwa Wioleta Michalczyk oraz Włodzimierz Bajoński.
Zbigniew Gruszczyński jako wieloletni dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury do standardowych obowiązków i bieżącej pracy domu kultury dodał Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), centrum naukowe, które uczy samodzielności i umiejętności współpracy dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców naszego miasta. Rok 2024 to jubileusz 40-lecia jego pracy zawodowej na ziemi złotoryjskiej. Dodatkowo w minionym roku został szefem sztabu WOŚP podczas 33. finału.
Więcej o wszystkich 19 zgłoszeniach (łącznie 20 osób) do tytułu pisaliśmy TUTAJ.
Filtry