Złotoryjski Ośrodek Kultury wraz z Fundacja Księżnej Daisy von Pless oraz Zamkiem Książ w Wałbrzychu zaprasza na prelekcje i wernisaż poświęcony wyjątkowej kobiecie, jaką była Księżna Daisy von Pless.
Księżna była piękną i charyzmatyczną Angielką, żoną jednego z najbogatszych dziedziców w ówczesnej Europie, panią na zamku Książ i księżną pszczyńskiej (von Pless).
Bogato wydana za mąż, w małżeństwie jednak nieszczęśliwa i niedoceniana oddała się działalności edukacyjnej i humanitarnej, której beneficjentami byli biedni mieszkańcy Dolnego Śląska. Jako pierwsza reformatorka społeczna, z pomocą ekspertów, zmodernizowała system kanalizacyjny w Wałbrzychu, wprowadziła system opieki nad niepełnosprawnymi, szkoły dla dzieci z rodzin robotniczych.
Raz w roku, z okazji dnia św. Mikołaja dzieci odwiedzały księżnę w pałacu. Wykorzystując pomysł francuski zainicjowała akcję „Kropla mleka”, która polega na wydawaniu matkom małych dzieci darmowego mleka.
W Szczawnie-Zdroju, Cieplicach i Szklarskiej Porębie wspierała lokalne rękodzieło artystyczne. Utworzyła szkoły dla koronczarek, zapewniając dziewczętom z ubogich rodzin pracę i stałe dochody.
Utworzone spółdzielnie gwarantowały lepsze zyski, nadwyżki przeznaczano na wsparcie szpitali i domów opieki.
Zamek Książ uczyniła miejscem spotkań towarzyskich. Gościła przedstawicieli największych rodów europejskich, zasłynęła jako organizatorka niezwykłych balów karnawałowych.
Życie małżonków i ich trójki dzieci wypełniały podróże po świecie, z jednej takich podróży przywiozła 7-metrowy sznur pereł, który obrósł w legendy i który ratował sytuacje finansową Daisy po rozwodzie w 1929 r. i w czasie II wojny światowej.
U progu życia bardzo samotna i schorowana, zmarła w wieku 70. lat w 1943 roku w Wałbrzychu. Do dzisiaj w kontakcie z dyrekcja zamku pozostają jej potomkowie, którzy przekazują kolejne cenne pamiątki i dokumenty.
Życie Daisy opisano już w kilku książkach biograficznych. Ona sama, unieruchomiona chorobą, pozbawiona dochodów, napisała dzienniki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
O życiu Daisy von Pless opowie Mateusz Mykytyszen (prezeska Fundacji Księżnej Disy von Pless).
Gościć będziemy również Dorotę Karolewska (dyrektorkę Zamku Książ) oraz Katarzynę Sielicką (kustoszkę wystawy i kierowniczkę działu muzealnego-edukacyjnego).
Wstęp na wystawę i prelekcje wolny.
Filtry