Osoby, które w ubiegłym roku dostawały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz nadal pracowały muszą, do końca lutego, poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.
Dotyczy to m.in. wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.
Konieczność rozliczenia swoich dochodów z ZUS dotyczy wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, czyli kobiet poniżej 60 i mężczyzn poniżej 65 roku życia. Pozostali mogą dorabiać bez ograniczeń.
– Rencistów i wcześniejszych emerytów, obowiązują limity w dorabianiu do wypłat, które dostają, co miesiąc z ZUS. Dlatego muszą do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2024 roku – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Informacja o osiągniętych w ubiegłym roku przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał emeryturę w prawidłowej wysokości.
Przychody są rozliczane na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy emeryta lub rencisty. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako swój przychód.
– Abyśmy mogli rozliczyć emeryturę w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto dostarczyć nam zaświadczenie o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach – zachęca Iwona Kowalska-Matis. – Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może wcale nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi – dodaje.
Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości swoich zarobków. Warto jednak pamiętać, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze, muszą rozliczyć się z ZUS-em z dochodów uzyskanych w miesiącach poprzedzających ukończenie tego wieku.
Limity dorabiania nie dotyczą osób otrzymujących rentę rodzinną, które mają także ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Ponadto świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach, nie muszą przedkładać zaświadczeń o wysokości swoich przychodów.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a dostają z ZUS rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej, również nie są zobowiązani do składania informacji o swoich zarobkach.
Więcej informacji TUTAJ.
Filtry