Ponad 700 zgłoszeń z terenu powiatu złotoryjskiego odnotowano w ubiegłym roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aż trzy czwarte z nich dotyczyło nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, głównie przekraczania dozwolonej prędkości.
Mapa jest anonimowym i bezpłatnym narzędziem, które funkcjonuje od września 2016 r. Umożliwia policji i społeczeństwu współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa publicznego.
W 2024 r. za pośrednictwem tej interaktywnej mapy mieszkańcy zgłosili 736 zagrożenia na terenie naszego powiatu. Ponad 75 proc. zgłoszeń dotyczyło ruchu drogowego. Dominowały trzy kategorie: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i niewłaściwa infrastruktura drogowa.
Ale wśród uwag były też te o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikich wysypiskach śmieci, grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją, wałęsających się bezpańskich psach, aktach wandalizmu czy też złej organizacji ruchu drogowego.
Aby skorzystać z mapy, należy wejść na stronę internetową dowolnej jednostki policji, gdzie znajdziemy link. Następnie trzeba wyszukać na mapie interesujące nas miejsce lub wpisać adres w wyszukiwarkę. Po kliknięciu w wybraną lokalizację można dodać własne zgłoszenie, wybierając odpowiednią kategorię zagrożenia spośród 24 tam dostępnych. Zgłoszenie można uzupełnić komentarzem, dodać zdjęcie, a nawet krótki film, co znacznie może ułatwić policji weryfikację. Sygnały od mieszkańców są sprawdzane przez policjantów i oznaczane odpowiednim kolorem na mapie.
– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest stale rozwijana i ulepszana, a jej celem jest stworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem opartego na współpracy i zaufaniu między policją a społeczeństwem. Mapa pozwala policjantom diagnozować lokalne problemy oraz eliminować zagrożenia bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że aplikacja ta nie służy zgłaszaniu pilnych interwencji. W tym celu należy skorzystać z numeru alarmowego 112 – podkreśla podinsp. Justyna Ejlak z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.
Filtry