Ile bioodpadów trafiło w ubiegłym roku do przydomowych kompostowników? Chce to ustalić Urząd Miejski w Złotoryi, by maksymalnie ograniczyć wymiar ewentualnej kary finansowej za wyniki złotoryjan w segregowaniu. Pomóc mogą mieszkańcy posesji jednorodzinnych – wystarczy, że wypełnią krótką ankietę.
W roku ubiegłym w Złotoryi do recyklingu powinno trafić 45 proc. odpadów komunalnych – to wskaźnik wymagany prawem, i bardzo trudny do osiągnięcia. Przy czym nie chodzi tylko o wysegregowanie szkła, papieru czy plastiku, ale także o bioodpady kompostowane „u źródła”, czyli w przydomowych kompostownikach.
Jednak aby obliczyć tzw. poziom przygotowania do ponownego użycia śmieci wytworzonych przez złotoryjan, magistrat musi dysponować danymi na temat masy odpadów, którą właściciele ok. 300 złotoryjskich nieruchomości poddali recyklingowi w swoich kompostownikach.
Te informacje ma dostarczyć ankieta, którą wypełnią mieszkańcy. Wystarczy podać szacunkowo, ile bioodpadów wyłożyliśmy na kompostownik, w podziale na odpady z ogrodu (np. trawa liście, kwiaty) oraz odpady kuchenne i spożywcze (np. obierki, pozostałości warzyw i owoców).
Aby złożyć deklarację, nie trzeba iść do urzędu – jej formularz jest dostępny na stronie internetowej miasta w zakładce „gospodarka odpadami” (wystarczy kliknąć TUTAJ). Po wypełnieniu odpowiednich rubryk należy się podpisać i podać adres e-mailowy, na który otrzymamy link weryfikacyjny – trzeba w niego kliknąć, aby potwierdzić podpis w ankiecie.
– Zależy nam na tym, aby jak najwięcej złotoryjan prowadzących przydomowe kompostowniki wypełniło deklarację i podało, ile bioodpadów poddali recyklingowi we własnym zakresie – apelują pracownicy Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami w UM. – Im większa była ich masa, tym lepiej dla naszego miasta, bo będzie to miało wpływ na wysokość ewentualnej kary finansowej nałożonej na gminę za nieosiągnięcie wskaźnika recyklingu.
Na wypełnienie ankiety jest czas do końca lutego.
fot. Pixabay
Filtry