Juliusz Słowacki po raz drugi. Tym razem publicznie czytany będzie „Kordian”. Akcja Narodowego Czytania zaplanowana jest na sobotę 7 września. Tradycyjnie weźmie w niej udział złotoryjska biblioteka miejska.
To będzie już 13. edycja akcji zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i kontynuowanej przez Andrzeja Dudę. Tym razem głowa państwa wybrała na lekturę „Kordiana”. To już drugie dzieło Juliusza Słowackiego, które będzie „głównym bohaterem” prezydenckiej akcji – 4 lata temu w całej Polsce publicznie czytana była „Balladyna”.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście prezydent RP Andrzej Duda. Napisał też:
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Czytanie, którego pierwsza edycja odbyła się 2012 r., zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Udział w nim może wziąć w zasadzie każdy kto… potrafi i chce czytać wspólnie z innymi. Osoby chętne do udziału w narodowym czytaniu w złotoryjskim Rynku mogą się zgłaszać do wtorku 3 września do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotoryi – osobiście lub telefonicznie: 76 878 33 28.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Więcej informacji o poprzednich edycjach można znaleźć TUTAJ.