Złotoryję odwiedził prezydent Światowej Federacji Płukaczy Złota, który potwierdził wybór naszego miasta na organizatora mistrzostw Europy w 2026 roku. Spotkał się m.in. z burmistrzem Pawłem Kuligiem. Rozmawiali o tym, co trzeba zrobić, aby każdy uczestnik nadchodzącej imprezy wyjechał ze Złotoryi z przekonaniem, że były to najlepsze mistrzostwa, w jakich brał udział.
Wizyta Sanjaya Singha, szefa World Goldpanning Association, nie była wprawdzie oficjalna, ale trwała niemal cały dzień, a osobisty kontakt gościa z RPA z burmistrzem Złotoryi zaowocował inspisującymi rozmowami.
– Zależy nam na dobrej prezentacji Złotoryi jako organizatora mistrzostw Europy w 2026 r. podczas przyszłorocznych mistrzostw świata rozgrywanych w Hiszpanii. Otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek, jak przygotować się do tego wydarzenia – powiedział po spotkaniu Paweł Kulig.
Dodał, że dla miasta to nie tylko wielkie wyzwanie, ale także szansa na ponowne zaistnienie na mapie „złotych” imprez międzynarodowych i okazja do dalszej intensyfikacji promocji.
– Złotoryja jest w moim sercu, odkąd ją odwiedziłem pierwszy raz wiele lat temu. Bardzo się cieszę, bo nasza organizacja darzy ją ogromnym szacunkiem – powiedział z kolei Sanjay Singh, który gościł w najstarszym mieście w Polsce na zaproszenie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota (na zdjęciu tytułowym stoi w towarzystwie burmistrza Kuliga i Zbigniewa Soi, wielkiego mistrza PBKZ).
Podczas spotkania w złotoryjskim ratuszu Singh podkreślił bardzo dobrą dotychczasową współpracę władz miasta w zakresie organizacji zarówno mistrzostw Świata w płukaniu złota, jak i mistrzostw krajowych. Zauważył także, że Polska jest w ścisłym gronie państw, które doskonale współpracują z dziećmi i młodzieżą, czego wyrazem jest np. wyróżnienie na zjeździe WGA dla Przemysława Michalskiego z PBKZ, który przedstawiany był jako wzór takich działań i nadzieja na przyszłość Światowej Federacji.
Prezydent docenił także rolę zarówno władz miasta, jak i PBKZ w wyznaczaniu standardów dla WGA, jeśli chodzi o wysoki poziom organizacyjny oraz tworzenie innowacyjnej infrastruktury służącej płukaniu złota, która może być jednocześnie wykorzystana do obsługi innych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej.
Przypomnijmy: o tym, że Złotoryja będzie za 2 lata gospodarzem mistrzostw Europy w płukaniu złota, zadecydowano kilka dni temu w czeskich Zlatych Horach, podczas zjazdu Światowej Federacji Płukaczy Złota organizowanego tradycyjnie przy okazji mistrzostw świata. O prawo do europejskiego czempionatu ubiegało się Polskie Bractwo Kopaczy Złota oraz szwedzkie miasto Lannavaara. W tajnym głosowaniu, w którym oddano 56 głosów, aż 43 padły na Złotoryję.
„Jako Bractwo serdecznie dziękujemy za ponowne zaufanie, jakim nas obdarzyła ogólnoświatowa rodzina płukaczy złota, łamiąca wszelkie bariery kulturowe, wiekowe i światopoglądowe. Cieszymy się, że dzięki WGA, dzięki działaniom Bractwa i władz miasta, Złotoryja jest częścią dobrego Świata, a mieszkańcy tego dobrego Świata lubią tu zaglądać i cieszyć się okazywaną im życzliwością Złotoryjan” – czytamy na fanpejdżu PBKZ (pisownia oryginalna).
Do tej pory Złotoryja urządzała trzykrotnie mistrzostwa świata – ostatnio w 2022 r. Mistrzostwa Europy odbędą się u nas po raz pierwszy.
W mistrzostwach globu w Zlatych Horach brało udział ok. 530 zawodników z kilkunastu krajów świata. Wśród nich była ponad 20-osobowa reprezentacja Polski, w składzie której startowali również złotoryjanie. Polacy zdobyli 3 medale: brąz w kategorii juniorów (Aleksander Dudziński), srebro w drużynach 3-osobowych (Monika, Zuzanna i Dariusz Michalscy), brąz wywalczyła też drużyna narodowa (na zdjęciu obok).