Wczoraj w złotoryjskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie zespołu doradczego burmistrza Złotoryi. W spotkaniu uczestniczyło ok. 40 młodych ludzi.
Złotoryjskie Doradztwo Młodzieżowe (ZDM) rozmawiało o dwóch ważnych wydarzeniach: „Złotych feriach 24” i o programie przyszłorocznego finału WOŚP.
– Życzę wam, żebyście się tutaj dobrze bawili przy okazji tej pracy. Mam nadzieję, że to iż tutaj jesteście, świadczy o tym, że chcecie decydować o tym, co się w naszym mieście dzieje. Obiecujemy, że będziemy słuchać waszych pomysłów i to co będzie możliwe, zrealizujemy – powiedział witając uczestników burmistrz Robert Pawłowski.
– Udowodniliśmy nieraz, że wasze inicjatywy są wdrażane w życie naszego miasta – dodał zastępca burmistrza Paweł Kulig.
Zanim przystąpiono do obrad ZDM, Szkoła Podstawowa nr 3 otrzymała nagrodę za pomysł i pomoc w organizacji tegorocznego „Dnia życzliwości”.
Pierwszym, poruszonym na spotkaniu tematem była organizacja „Złotych ferii 24”, które mają być kontynuacją „Złotego lata 23”.
Z inicjatywą wyszli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, którzy przedstawili swoje pomysły, skierowane do dwóch grup wiekowych dzieci i młodzieży.
Wśród licznych i ciekawych pomysłów znalazły się m.in.: zabawa z animatorami, różne warsztaty, turnieje sportowe, gry karciane i planszowe, wyjazdy na basen i lodowisko, noc filmowa.
Wszystkim propozycjom przysłuchiwali się zaproszeni goście, bez których organizacja tych przedsięwzięć nie miałaby szans na powodzenie.
Jako pierwszy głos zabrał Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury, który poinformował, że plan imprez na ferie jest już gotowy i w sporej części dopasowuje się do oczekiwań dzieci i młodzieży. – Będą zajęcia wokalne, turniej FIFA na konsoli i dużym ekranie, wyjazdy na basen do Bolesławca, zajęcia zabawowe i taneczne, warsztaty filmowe „jak prowadzić kanał na YT” – wymieniał dyrektor, który zaprosił zespół doradczy do dalszych rozmów w późniejszym terminie.
Następnie pracownice muzeum poinformowały, że przez cały rok prowadzą wiele różnych warsztatów (m.in. malowanie na szkle, włóczkowe laleczki, minerały) i nie ma problemu, aby podobne zajęcia odbywały się podczas ferii.
Z kolei Sylwia Dudek-Kokot, złotoryjska przewodniczka i pracownica Centrum Informacji Turystycznej zachęciła młodzież do tego, aby włączała się do zaproponowanych wydarzeń jako wolontariusze i aby promowała wszelkie działania wśród swoich znajomych.
Aneta Wasilewska, dyrektorka MBP, poinformowała, że biblioteka także ma już gotowy program na przerwę zimową. Będą to zajęcia dla najmłodszych pn. „Ferie w dolinie Muminków”. W programie znajdą się m.in. zajęcia kulinarne, quizy i zabawy. – Czekamy na wasze pomysły i rozszerzenie planów oraz na pomoc w formie wolontariatu – zachęcała dyrektorka MBP.
Jacek Zańko, kierownik hali Tęcza, zapewnił wszystkich, że podległa mu placówka zaoferuje 2-3 godziny dziennie na zajęcia sportowe.
Następnie, po przerwie, odbyła się druga część spotkania, związana z finałem WOŚP 2024.
Marta Kusiak (prowadzącą zespół z ramienia urzędu) podzieliła uczestników na 3 grupy (jedną grupę stanowili uczniowie LO i SOSW, drugą SP nr 1 i ZSZ, a trzecią SP nr 3), których przedstawiciele, za pomocą „koła fortuny” wybrali dla siebie po 2 kategorie, w ramach, których mieli stworzyć ciekawe propozycje.
Kategorii było 5 (rozrywka, stoiska, sport, edukacja, integracja), więc jedna z nich trafiła do dwóch grup.
Młodzież miała kilkadziesiąt minut na zaproponowanie swoich pomysłów, których powstało sporo. Uczestnicy zaproponowali m.in.: wspólne odtańczenie Belgijki, grę terenową, gry planszowe, bieg w terenie, taniec mikołaja, występ magika, kolorowe obrazy na śniegu, specjalną lekcję poświęconą udzielaniu pierwszej pomocy, turniej szachowy.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali mikołajkowe prezenty.