Od kilkunastu godzin trwa głosowanie w ramach złotoryjskiego budżetu obywatelskiego. Prezentujemy projekt nr 2 na liście: Drogę Biednego Grzesznika. Głosy na tę lub na inną z dwunastu pozostałych propozycji mieszkańców możemy oddawać do 13 czerwca.
Droga Biednego Grzesznika to nazwa ścieżki historyczno-edukacyjnej, która ma ścisły związek z odkryciem w Złotoryi na Górze Mieszczańskiej (zwanej wcześniej Górą Szubieniczną) fundamentów największej na Śląsku późnośredniowiecznej szubienicy. Byłaby to pierwsza taka trasa w Polsce, prowadząca od Rynku na dawne miejsce kaźni. Mogliby z niej korzystać wszyscy, którzy interesują się historią Złotoryi oraz Śląska (np. uczniowie szkół, mieszkańcy, przewodnicy turystyczni, nauczyciele, turyści), z pewnością nadawałaby się również do organizowania wycieczek i lekcji regionalnych przy odrestaurowanych przed dwoma laty fundamentach szubienicy.
„Z historycznych źródeł można odtworzyć ostatnią drogę przestępców, skazywanych niegdyś na karę śmierci. Skazańców prowadzono z reguły najkrótszym z możliwych dystansów, w Złotoryi więc dzisiejszą ulicą J. Piłsudskiego, potem przez Bramę Dolną u wylotu placu J. Matejki, dalej ul. Legnicką prosto na Górę Szubieniczną” – czytamy w opisie projektu.
Wnioskodawcy proponują, aby wzdłuż tej trasy ustawić 4 tablice informacyjne. Pierwsza z nich stanęłaby w Rynku (np. po lewej stronie wejścia do starego ratusza), druga przy pl. Matejki, trzecia przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, a czwarta u podnóża Góry Mieszczańskiej, niedaleko kiosku informacyjnego. Wszystkie plansze zawierałyby ciekawe i nieznane szerzej fakty dotyczące dawnego wymiaru sprawiedliwości (także tego w Złotoryi) oraz ilustrujące je ryciny. Treść tablic opracowana zostałaby przez historyków, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Ochrony i Badań Zabytków Dawnego Prawa, które odkryło i zbadało fundamenty szubienicy. Drogę wyznaczałyby również proste piktogramy.
Co ciekawe, autorzy projektu planują, że otwarcie Drogi Biednego Grzesznika miałoby uroczysty charakter, któremu towarzyszyłaby inscenizacja historyczna oraz wydanie informatora.
Wnioskodawcy wskazali, że wytyczenie i oznakowanie ścieżki kosztowałoby 12 tys. 800 zł. Urząd Miejski w Złotoryi po weryfikacji koszt całego przedsięwzięcia oszacował na 20 tys. zł.
Przypomnijmy, że poza Drogą Biednego Grzesznika złotoryjanie mogą wybierać jeszcze spośród kilkunastu innych projektów. Opisy wszystkich znajdują się TUTAJ. Jak oddać głos? Tylko w jeden sposób: za pośrednictwem platformy internetowej (wystarczy kliknąć TUTAJ). W głosowaniu, tak jak w latach poprzednich, mogą brać również udział osoby niepełnoletnie (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ).