Który z rajców miejskich najrzadziej pokazuje się w ratuszu? Kto w radzie miasta najczęściej zasypuje burmistrza interpelacjami? Biuro rady przygotowało krótkie zestawienie dotyczące frekwencji i aktywności radnych w roku 2019 – pierwszym pełnym w obecnej kadencji samorządu.
Od razu utnijmy spekulacje: żaden radny nie może się pochwalić stuprocentową frekwencją na przestrzeni 12 miesięcy. Najbliższy tej sztuki był Eugeniusz Pożar, ale przytrafiła mu się po drodze jedna nieobecność na komisji gospodarczej – na 48 posiedzeń, w których powinien uczestniczyć (98-proc. frekwencja). Na „pudle” znaleźli się także inni weterani samorządu: Józef Banaszek z dwiema nieobecnościami i Leszek Antonowicz z trzema opuszczonymi komisjami, a także Dariusz Spychała, debiutant w radzie, który również miał na koncie 3 nieobecności.
Na drugim biegunie znajdują Barbara Zwierzyńska, Paweł Maciejewski i Marcin Gagatek – to trójka radnych, która najczęściej była nieobecna na komisjach i sesjach. Najwięcej nieobecności miał ten ostatni – aż 15 na 54 posiedzenia, co oznacza frekwencję na poziomie 72 proc.
W zestawieniu nie braliśmy pod uwagę Dariusza Widomskiego, który do składu rady dołączył dopiero w maju, po powtórzonych wyborach w okręgu nr 5.
Niemal wzorowa obecność radnego Pożara nie przekłada się jednak na liczbę złożonych przez niego na piśmie wniosków i interpelacji. Były przewodniczący rady miejskiej ma na koncie tylko jedno takie wystąpienie. Podobnie jak Barbara Zwierzyńska i Dariusz Widomski.
Najbardziej produktywnym radnym był z kolei Grzegorz Łoś – aż 13, czyli niemal jedna czwarta z 53 wniosków i interpelacji, które pojawiły się w ubiegłym roku na biurku burmistrza, wyszło właśnie spod pióra Łosia. Pod tym względem wyróżniali się również Paweł Maciejewski (11) i Waldemar Wilczyński – 9.
Leszek Antonowicz, Agnieszka Zawiślak, Barbara Listwan, Stanisław Pazera i Marcin Gagatek – to radni, którzy nie napisali przez cały rok żadnego wniosku czy interpelacji.
Przypomnijmy, że zgodnie ze Statutem Miasta Złotoryi, radni powinni uczestniczyć czynnie w sesjach rady miejskiej i pracach komisji, do których zostali powołani, a w przypadku nieobecności składają pisemne wyjaśnienie u przewodniczącego rady lub komisji. Każdy z rajców jest członkiem co najmniej 3 wybranych przez siebie komisji, co nie oznacza, że nie może się zgłosić do większej liczby. Za pracę w komisjach radnemu przysługuje dieta – w pełnej wysokości tylko wówczas, gdy w danym miesiącu weźmie udział w 3 posiedzeniach komisji i w sesji rady. „Szeregowy” radny uzyskuje w ten sposób 1308 zł miesięcznie, chyba że pełni funkcję przewodniczącego komisji, wiceprzewodniczącego rady lub jej przewodniczącego – wtedy może liczyć na wyższą dietę.
Liczba nieobecności (łącznie komisje i sesje):
Leszek Antonowicz – 3
Józef Banaszek – 2
Adam Bartnicki – 5
Marcin Gagatek – 15
Barbara Listwan – 9
Grzegorz Łoś – 6
Paweł Maciejewski – 14
Paweł Okręglicki – 9
Stanisław Pazera – 10
Eugeniusz Pożar – 1
Dariusz Spychała – 3
Waldemar Wilczyński – 8
Agnieszka Zawiślak – 11
Barbara Zwierzyńska – 13