Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem dobrze znanym mieszkańcom terenów nieskanalizowanych. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla zbiornika szczelnego zwanego popularnie szambem.
Szambo współcześnie jest niechcianym rozwiązaniem, co wynika z wysokich kosztów eksploatacji oraz uciążliwości zapachowych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem nie tylko tańszym w użytkowaniu, ale nie powodującym nieprzyjemnych zapachów. Jednak gwarancją zadowolenia z własnej oczyszczalni jest jej prawidłowa praca. Bezawaryjna praca to nie tylko zasługa urządzenia dobrej jakości, ale również prawidłowej eksploatacji oczyszczalni. Nie bez znaczenia jest też rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej podpowiadamy jak czyścić przydomową oczyszczalnię ścieków.
Jak czyścić oczyszczalnię drenażową?
Oczyszczalnia drenażowa nazywana często szambem ekologicznym zbudowana jest z wielokomorowego osadnika gnilnego oraz drenaży rozsączających podczyszczone ścieki w gruncie. Jej montaż możliwy jest na dużych działkach charakteryzujących się odpowiednią przepuszczalnością gruntu. Czyszczenie oczyszczalni drenażowej musi odbywać się przede wszystkim zgodnie z instrukcją producenta. Większość oczyszczalni drenażowych powinna być opróżniona całkowicie, dotyczy to wszystkich komór. Aby zawartość osadnika była płynna należy systematycznie stosować biopreparaty. Znaczna część oczyszczalni drenażowych posiada filtr zabezpieczający przed przedostaniem się części stałych ścieków do drenażu rozsączającego. Filtr ten wymaga czyszczenia lub wymiany zgodnie z instrukcją producenta oczyszczalni. W celu ponownego uruchomienia oczyszczalni należy zapoznać się z instrukcja producenta czy nie jest wymagane zastosowanie biopreparatu. Przy okazji czyszczenia oczyszczalni dobrze jest dokonać jej przeglądu tj. stanu wentylacji, studzienki rozdzielczej oraz drenaży rozsączających. Należy pamiętać, że oczyszczalnia drenażowa charakteryzuje się niskim stopniem oczyszczania ścieków. Dlatego system drenaży rozsączających często ulega zatkaniu.
Jak czyścić oczyszczalnię biologiczną?
Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem słynącym z wysokiej efektywności oczyszczania ścieków. Za sprawą bakterii oraz warunków tlenowych ścieki są w niej oczyszczane do wody drugiej klasy czystości. Czyszczenie oczyszczalni biologicznej odbywa się zazwyczaj 1-3 razy na rok. Oczyszczalnia biologiczna zbudowana jest najczęściej z trzech zbiorników/komór: osadnika wstępnego, bioreaktora i osadnika wtórnego. Dodatkowo znajdują się w niej elementy niezbędne do pracy jak np. dmuchawa, pompa, system napowietrzający czy automatyka. Czyszczenie oczyszczalni powinno zawsze odbywać się według zaleceń producenta urządzenia, aby nie uszkodzić żadnego elementu. Ponadto należy zapoznać się z instrukcją usuwania zawartości oczyszczalni. Czy należy opróżnić wszystkie komory, jak wygląda regeneracja oczyszczalni. Urządzeniem wyróżniającym się na rynku prostotą budowy a tym samym łatwą obsługą jest oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Biologiczna oczyszczalnia NV zbudowana jest jedynie z dwóch komór, a jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Czyszczenie oczyszczalni NV powinno odbywać się 1-2 razy na rok, a do jej regeneracji wystarczy złoże biologiczne, które pozostaje po opróżnieniu zbiornika. Ponadto oczyszczalnia NV objęta jest 20-letnią gwarancją. Należy pamiętać, że czyszczeniem przydomowych oczyszczalni ścieków powinny zajmować się uprawnione do tego firmy.