Radni klepnęli strategię rozwoju Złotoryi do roku 2030. Stało się to równo rok po warsztatach strategicznych, które stanowiły punkt wyjścia do jej opracowania. Dokument został przyjęty po autopoprawkach burmistrza, który zmienił rangę niektórych zadań, a także dołożył do nich budowę PSZOK-a.
Burmistrz zdecydował się na wprowadzenie poprawek do strategii po dyskusji, która odbyła się wcześniej w komisjach rady miejskiej. Pierwsza zmiana dotyczyła dwóch zadań strategicznych: centrum rehabilitacji i rekreacji (1.4.3.) oraz budowy basenu miejskiego (1.4.6.). W przypadku centrum w oryginalnej wersji dokumentu było zapisane, że rozpoczęcie realizacji tego zadania ma nastąpić w latach 2021-2023, a zakończenie w latach 2023-2028. Burmistrz zaproponował jednak zmianę priorytetu i przesunięcie w czasie budowy centrum. Teraz strategia mówi, że w latach 2021-2023 należy opracować program, a realizacja powinna mieć miejsce w okresie 2023-2028.
Jeśli chodzi o budowę basenu miejskiego, zmiana miała dokładnie odwrotny charakter, co oznacza, że realizacji tej inwestycji ma być przyspieszona.
Druga z korekt polegała na dołożeniu do celów operacyjnych stworzenia nowoczesnego i efektywnego systemu gospodarki odpadami (cel 5.3.). Konsekwencją tego zapisu są dwa nowe zadania strategiczne: 5.3.1. – poprawa segregacji odbieranych u źródła odpadów oraz 5.3.2. – budowa nowoczesnego PSZOK-a. Oba mają priorytet A-C (zadania, których rozpoczęcie powinno nastąpić w okresie 2021-2023, a realizacja do roku 2030).
– Gospodarka odpadami wielokrotnie przewijała się w diagnozie oraz w innych miejscach strategii, to oczywiste zatem, że musi się znaleźć w celach strategicznych. Skonsultowałem tę zmianę z autorem strategii – podkreślał na czwartkowej sesji rady miejskiej Robert Pawłowski.
Za przyjęciem tak skorygowanego dokumentu głosowało 8 radnych, 2 było przeciw, a 5 się wstrzymało.
Strategia to dokument, który w najbliższych latach ma pomóc Złotoryi w rozwoju społeczno-gospodarczym. Potrzebujemy tego dokumentu, by efektywniej pozyskiwać środki unijne. Szansa na nie będzie tym większa, im mocniej przyszłe projekty miejskie i wnioski o dofinansowanie będą się wpisywały we wspomnianą strategię.
Liczący 170 stron dokument powstał w oparciu o warsztaty strategiczne, które odbyły się pod koniec września ubiegłego roku. Przedstawiciele różnych środowisk społecznych mogli wtedy wyrazić swoje opinie o stanie miasta, jego atutach i problemach oraz szansach i zagrożeniach. Ustalono także wspólny dla wszystkich grup mieszkańców zarys zadań strategicznych. Z warsztatów wynikało jedno: że nadrzędnym wobec innych celów jest harmonijny i dynamiczny rozwój miasta spełniający oczekiwania złotoryjskiej społeczności.
Na tej podstawie, jak również w oparciu o analizę atutów i problemów Złotoryi oraz szans i zagrożeń autor dokumentu, dr Marek Obrębalski, sformułował 5 celów strategicznych. Są to: wysoki poziom warunków życia mieszkańców, rozwinięta i innowacyjna gospodarka, atrakcyjny wizerunek miasta, rozwój infrastruktury komunalnej, wysoka jakość środowiska naturalnego. Tym celom strategicznym podporządkowanych zostało 25 tzw. celów operacyjnych (takich np. jak poprawa warunków mieszkaniowych, rozwój ścieżek rowerowych, infrastruktury drogowej czy sieci kanalizacyjnej, dobre zarządzanie miastem, likwidacja zagrożeń ekologicznych czy probiznesowa lokalna polityka gospodarcza), a tym z kolei to, co najciekawsze, czyli konkretne zadania strategiczne, których jest 76 (pisaliśmy o tym TUTAJ).