Chcesz się pozbyć za niewielką sumę szkodliwego dla zdrowia dachu z eternitu? Wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Złotoryi do 15 maja. Miasto przeprowadzi kolejną akcję odbioru, demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Całą operację dofinansuje Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
W całej Złotoryi jest przynajmniej setka budynków, których dachy są zrobione z charakterystycznych falistych płyt azbestowo-cementowych, tzw. eternitu. Dlatego rada miejska uchwaliła w 2016 r. „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy miejskiej Złotoryi na lata 2015-2032”. Pozwala on ratuszowi zabiegać o środki zewnętrzne na usuwanie i utylizację eternitu. Dzięki temu mieszkańcy płacą z własnej kieszeni tylko ok. 15 proc. kosztów z tym związanych. Resztę pokrywa państwo.
Niewykluczone jednak, że w tym roku koszt utylizacji dla właścicieli nieruchomości z terenu Złotoryi będzie jeszcze niższy koszt. Wszystko zależy od tego, jakie oferty cenowe na wykonanie zadania złożą w magistracie potencjalni wykonawcy. Zasada jest taka, że mieszkańcy, którzy zdecydują się pozbyć niebezpiecznych dachów, pokryją różnicę pomiędzy pozyskanym przez miasto dofinansowaniem a rzeczywistym kosztem wykonania zadania.
O dotację mogą się starać osoby fizyczne, osoby prawne i przedsiębiorcy, którzy są właścicielami lub użytkownikami obiektów ujętych w miejskim programie. Dlatego przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy nieruchomość lub działka ewidencyjna znajdują się w wykazie (można znaleźć go TUTAJ).
Wnioski mieszkańców będą rozpatrywane według kolejności wpływu do UM. Te, które zostaną złożone po 15 maja, będą brane pod uwagę przy przydziale dofinansowania dopiero w następnym roku kalendarzowym.
Formularz wniosku wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami dostępny jest na stronie internetowej miasta (www.zlotoryja.pl) w zakładce Gospodarka odpadami. Zamieszczamy go również pod tekstem.
Pierwszą w Złotoryi akcję usuwania wyrobów zawierających azbest przeprowadzono latem 2017 r. Usunięto prawie 24 t szkodliwego dla zdrowia eternitu, co kosztowało 11 895 zł. Z preferencyjnych warunków, czyli wsparcia finansowego WFOŚiGW, skorzystało 12 właścicieli budynków stojących na terenie Złotoryi.
Latem 2018 r. płyty eternitowe zniknęły z kolejnych 9 złotoryjskich dachów. Utylizacji poddano wtedy 13 ton szkodliwego dla zdrowia materiału.
Wg przeprowadzonej w 2016 r. inwentaryzacji, na terenie Złotoryi było sto kilkanaście prywatnych budynków i innych obiektów budowlanych (głównie na ulicach: Wilczej, Juliana Tuwima, Górniczej, Bolesława Krzywoustego, Karola Miarki, Grunwaldzkiej i Łąkowej), których pokrycia dachowe zostały wykonane z użyciem wyrobów zawierających azbest. Szacowano wtedy, że powierzchnia wszystkich dachów zbudowanych z falistych płyt azbestowo-cementowych to ok. 20 tys. m kw., a ich rozbiórka dałaby ponad 217 t szkodliwych odpadów. Teoretycznie więc po dwóch akcjach przeprowadzonych w Złotoryi na naszych budynkach powinno być jeszcze ok. 180 t azbestu. Do miejskiego programu dopisywane są jednak co jakiś czas kolejne nieruchomości. Ostatnio radni zaktualizowali uchwałę w kwietniu tego roku i dopisali 4 budynki pokryte eternitem z ulic: Władysława Broniewskiego, Rzemieślniczej, Wilczej i Górniczej (łącznie ok. 280 m kw.).
Dodajmy, że stan techniczny dachów eternitowych na złotoryjskich budynkach jest dobry, ale zgodnie z założeniami polityki państwa, mają być usunięte do 2032 r. Odpowiedzialni są za to właściciele i użytkownicy obiektów. Państwo dotuje jedynie usunięcie starego dachu wykonanego z azbestu. Za położenie nowego trzeba zapłacić z własnych środków.