W Złotoryi pojawi się wirtualna rzeczywistość. A konkretnie w Muzeum Złota, które będzie można zwiedzać przez internet, także za pomocą gogli VR. Nowości mają być wdrożone jeszcze w tym roku. Miasto otrzymało na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum, mieszczące się w dawnej katowni i prezentujące głównie wystawy poświęcone historii i eksploatacji złota, zostanie unowocześnione w ramach projektu pn. „Wirtualne muzeum w Złotoryi – multimedialny pomost między epokami kulturalnymi”. Ma on upowszechnić na szerszą skalę zbiory znajdujące się w placówce. Będą one udostępnione w formie prezentacji multimedialnej przeniesionej do przestrzeni wirtualnej. Umożliwi to spacer po muzeum z poziomu nowej strony internetowej placówki, stworzonej specjalnie na potrzeby projektu, lub przy wykorzystaniu gogli VR (takich jakie funkcjonują choćby od jakiegoś czasu w kościele romańskim w Świerzawie).
Ale to nie wszystko. – Uruchomimy też tematyczne questy, czyli gry terenowe związane z historią i walorami kulturowymi Złotoryi, które będą dostępne z poziomu aplikacji na telefon – mówi Anna Cetnarowicz z Muzeum Złota, jedna z autorek wniosku do MKiDN.
W ramach projektu ma być również stworzony wirtualny spacer po kopalni Aurelia.
Złotoryjski Ośrodek Kultury, który ma pod opieką obie placówki, zakupi też do obsługi wirtualnych spacerów: rzutnik i 2 tablety multimedialne ze słuchawkami oraz 4 sztuki gogli VR.
To wszystko ma być gotowe jeszcze przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Projekt jest warty 50 tys. 430 zł i uzyskał wsparcie finansowe z Krajowego Programu Odbudowy dla kultury w wysokości 32 tys. 800 zł.
– Warto zaznaczyć, że Złotoryja znalazła się wśród ok. 1,5 tys. wnioskodawców, którzy otrzymali grant na tzw. projekt miękki. Chętnych było dużo więcej, bo ponad 4 tys. – podkreśla Katarzyna Iwińska z Urzędu Miejskiego w Złotoryi, która również pracowała przy wniosku.
ZOK liczy, że udostępnienie ekspozycji muzeum w formule on-line zwiększy odporność placówki na zawirowania społeczno-gospodarcze, umożliwiając prowadzenie działalności w trakcie kryzysów gospodarczych czy pandemicznych. Zwiedzanie poprzez sieć daje bowiem zarówno darmowy, jak i bezpieczny dostęp do zasobów muzealnych czy kopalni.
Filtry