Rozpoczyna się długo zapowiadana przebudowa ulicy Hożej. We wtorek 16 lipca pojawią się pierwsze utrudnienia dla kierowców – od skrzyżowania z ul. Słowackiego do zjazdu w ul. Wiśniową będzie frezowana nawierzchnia jezdni. Czasowa organizacja ruchu przewiduje odcinkowe zamykanie drogi dojazdowej do szpitala. Drogowcy wyznaczą objazd do lecznicy.
Tytułowe zdjęcie wykonaliśmy w ostatnią środę, zaraz po ulewie i gradobiciu. Takie obrazki przy gwałtownym załamaniu pogody to częsty widok na Hożej i sąsiednich drogach. Lokalnym podtopieniom winna jest w dużym stopniu niewydajna kanalizacja deszczowa.
I właśnie od jej modernizacji zaczną się roboty na Hożej. Projekt przebudowy tej jednej z ważniejszych ulicy w mieście, stanowiącej dojazd do szpitala powiatowego, największej złotoryjskiej szkoły oraz dużego osiedla mieszkaniowego, przewiduje m. in. zamontowanie rur o średnicy 400 mm w miejsce tych 200-milimetrowych, co powinno zwiększyć przepustowość sieci. Wymienionych ma być również kilkanaście studni i kilkadziesiąt wpustów ściekowych.
Wymiana rur kanalizacji deszczowej wymaga rozkopania nawierzchni jezdni. Modernizacja sieci ma się odbywać krótkimi odcinkami, które będą zamykane na czas robót. Na pierwszy ogień idzie fragment Hożej pomiędzy ul. Słowackiego i ul. Sosabowskiego. Zostanie wyłączony z ruchu prawdopodobnie jeszcze w nadchodzącym tygodniu, łącznie ze skrzyżowaniem Hoża-Sosabowskiego i parkingiem na wysokości budynku Hoża 3.
Tymczasową organizację ruchu, jaka będzie obowiązywała na I etapie robót, prezentujemy na rysunku obok. Wynika z niego, że wyłączona ma być z użytkowania zarówno ścieżka pieszo-rowerowa, jak i chodnik po przeciwnej stronie jezdni. Z naszych ustaleń wynika jednak, że wykonawca umożliwi pieszym poruszanie się jedną stroną drogi, w zależności od rodzaju wykonywanych prac.
Zamknięcie fragmentu Hożej będzie się wiązało z wyznaczeniem objazd do szpitala. Tymczasowe oznakowanie poprowadzi kierowców ulicami Wojska Polskiego i Lubelską. Ruch do posesji znajdujących się przy remontowanym odcinku będzie się natomiast odbywał drogami przebiegającymi poprzecznie do Hożej.
Przypomnijmy, że przebudową Hożej zajmie się Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane, które wygrało przetarg, składając ofertę na 3 mln 467 tys. zł. Za te pieniądze nie tylko zmodernizuje kanalizację deszczową na odcinku o długości 625 m (od zjazdu do Biedronki do ul. Wojska Polskiego), ale wyremontuje również jezdnię i zatokę autobusową przy szpitalu, wymieniając nawierzchnię wraz z podbudową. Wymieni ponadto część krawężników i obrzeży betonowych, wyremontuje chodniki z kostki betonowej oraz ścieżkę rowerową, zamontuje przy przejściach dla pieszych aktywne oznakowanie z podświetleniem, a przy jednym z nich – tym w pobliżu skrzyżowania z ul. Mieszka I, przy którym jest również przejazd dla rowerzystów – zainstaluje sygnalizację świetlną z detekcją prędkości oraz LED-owym oświetleniem.
Termin zakończenia robót upływa 6 grudnia. Więcej o modernizacji Hożej pisaliśmy TUTAJ.
Dodajmy, że równolegle do remontu kanalizacji deszczowej, w tym samym wykopie, roboty będzie prowadziło również RPK. Miejska spółka zajmie się modernizacją awaryjnej magistrali wodnej zbudowanej z rur azbestowo-cementowych. Zastąpi je sieć polietylenowa. Te prace mają kosztować RPK ok. 1 mln zł.