Będziemy mieli kolejny w tym roku piknik na Złotej Arenie nad zalewem. Tym razem w wersji ekologicznej. Mniej będzie rozrywki, a więcej ruchu na świeżym powietrzu, edukacji i sprzątania. Wszystko to już w sobotę 30 września.
„Bądź w porządku dla planety” – pod takim hasłem będzie przebiegać akcja Urzędu Miejskiego w Złotoryi organizowana razem ze Stowarzyszeniem Program Czyste Miasta. W dużym skrócie chodzi o to, by w naszej okolicy zrobiło się czyściej i bardziej zielono. Organizatorzy zapowiadają program pełen ekowrażeń.
Po pierwsze: zaplanowane jest wspólne sprzątanie terenu wokół zalewu połączone z sadzeniem drzew w wyznaczonych miejscach, które zakończy się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Po drugie: organizatorzy rozdadzą 200 sadzonek ufundowanych przez Nadleśnictwo Złotoryja. Nie za darmo – obowiązuje zasada „jedno drzewko za jeden elektroodpad”. Sadzonki będzie można zabrać ze sobą i posadzić np. w ogródku.
Po trzecie: w namiocie będą prowadzone warsztaty pn. „Las w słoiku”. Wystarczy przynieść ze sobą z domu litrowy słoik po przetworach. „Przygotujemy ziemię, mech, korę, kamyczki i każdy słoik dostanie ziarenko do wyhodowania własnej sadzonki drzewka, którą później będzie można przesadzić do ogrodu czy w inne miejsce. Gwint słoika przyozdobimy tasiemką i piękne lasy w słoiku gotowe” – zachęca złotoryjski magistrat na Facebooku.
Po czwarte: odbędzie się quiz pn. „Segreguj z nami – razem o planetę dbamy!”. Przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Po piąte: w programie jest też coś dla miłośników rowerowych wrażeń lubiących wyzwania, czyli wspólny wjazd na rowerach po serpentynach prowadzących z zalewu na osiedle.
Nie zabraknie też saturatora z lemoniadą serwowaną przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne. Szczegóły imprezy na plakacie.
Złotoryjski piknik odbędzie się w ramach drugiej edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”. W trakcie zeszłorocznej, pilotażowej edycji Stowarzyszenie Program Czysta Polska odwiedziło 45 miejscowości. „Mamy na koncie prawie 7 tysięcy zasadzonych drzew i krzewów, rozdaliśmy niemal 5 tysięcy sadzonek, udało nam się zebrać 25 ton odpadów. A będzie więcej” – czytamy na stronie internetowej organizacji.
Stowarzyszenie stara się pokazać, że w proekologicznej działalności i walce o czyste powietrze ważna jest każda aktywność, a przede wszystkim współpraca z lokalnymi społecznościami. Wszędzie, gdzie się pojawia, zajmuje się edukacją, rozmawia z mieszkańcami, aby zmieniali swoje najbliższe otoczenie na czyste i zielone – zgodnie z hasłem „Zaczynam od siebie”. Aktywizuje też młode pokolenie, by upowszechniać zdrowy tryb życia.
fot. www.programczystapolska.pl