Łódzki rynek pierwotny jest jednym z najbardziej różnorodnych, innowacyjnych i dynamicznych w kraju. Przyciąga też wielu inwestorów z Polski i zagranicy, gdyż nieruchomości w stolicy województwa łódzkiego stanowią coraz większą wartość, popyt na nie rośnie, a ceny idą w górę razem z popytem.
Dzisiaj opowiadamy, co jest obecnie w ofercie mieszkań od dewelopera w Łodzi i ile kosztują mieszkania i jak wygląda dynamika cenowa na rynku.
Jakie inwestycje powstają w Łodzi
Łódzki rynek pierwotny może poszczyć się bardzo szerokim wyborem nieruchomości – od jednorodzinnych domków i mieszkań o różnorodnych układach po luksusowe apartamenty w odrestaurowanych kamienicach i wille miejskie.
Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów nowych inwestycji:
- osiedla wielorodzinne – małe i duże, realizowane etapami i składające się z kilku bloków, posiadające zadbany teren osiedlowy oraz zaplecze usługowe. Wybór układów i metraży jest bardzo szeroki – od kawalerek po penthouse’y o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych;
- inwestycje apartamentowe – lokale tu są sprzedawane zarówno na użytek własny, jak i w celach inwestycyjnych, a specyfika inwestycji jest bardzo różnorodna. Część z nich mieści się w zrewitalizowanych kamienicach i byłych gmachach przemysłowych, część – w całkowicie modernistycznych, wzniesionych od zera budynkach. Coraz popularny jest też format kompleksów typu mix-used – łączących w sobie funkcje mieszkalną, biurową, usługową, rekreacyjną i rozrywkową;
- jednorodzinna zabudowa – w Łodzi powstają domy jednorodzinne o różnorodnej konfiguracji: szeregowe, bliźniacze, wolnostojące. Cechą, która je łączy, jest lokalizacja – zazwyczaj albo na obrzeżach miasta, albo na przedmieściach. Jeśli chodzi o domy – to nie warto też omijać uwagą mniejsze w okolicach Łodzi, ceny tam są odczuwalnie niższe, a standard pozostaje na poziomie.
Co z cenami?
Według statystyk średni koszt metra kwadratowego w Łodzi wynosi obecnie około 7500 złotych. Jest to, oczywiście, dużo mniej, niż, na przykład w Warszawie, gdzie średnia stawka już przekroczyła 12 000 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście, Łódź też oferuje nieruchomości klasy premium – wtedy mówimy o cenach prawie takich jak w stolicy, ale jest też dużo ofert z dużo przystępniejszego pułapu cenowego.
Eksperci jednak uprzedzają – ceny nie stoją w miejscu, i już do końca roku kalendarzowego mogą odczuwalnie pójść w górę. Jest ku temu kilka powodów:
- po pierwsze, rosnąca inflacja zaczyna coraz bardziej niepokoić Polaków posiadających większe oszczędności. Zważając na to, że mieszkania w opinii społecznej są jedną z najstabilniejszych lokat kapitału, inwestorzy bardzo intensywnie wykupują nieruchomości deweloperskie, pragnąc uchronić swoje środki przed inflacją;
- po drugie, od początku ceny materiałów budowlanych, a zwłaszcza ociepleniowych, nieustannie idą w górę – niektóre z nich podrożały o rekordowe 90%, co nie może nie wpływać na ceny transakcyjne mieszkań;
- po trzecie, ogólny wzrost cen towarów i surowców, szczególnie paliwa, również podnosi koszty budowy, i koszty te, oczywiście, poniosą nie deweloperzy, lecz nabywcy.