Po ośmiu latach nauki ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej pożegnało się w środę 60 absolwentów. Jeden z nich wyszedł z uroczystości ozłocony i wielokrotnie nagrodzony. – Życzę wam jak najmniej życiowych przeciwności – przekazała im na odchodne dyrektorka Izabela Stemplowska.
Akademia zaczęła się polonezem na scenie ZOK-u. Później przyszedł czas na prezentację trzech klas absolwenckich, przekazanie szkolnego sztandaru młodszym uczniom i nagrody dla wyróżniających się ósmoklasistów. Dyrekcja placówki nagrodziła Huberta Dolińskiego i Darię Szymańską z klasy 8a oraz Lenę Głuszczyńską i Irynę Pikush z 8b – za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz godne reprezentowanie szkoły w licznych konkursach i zawodach sportowych. Świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz nagrodę książkową otrzymał Piotr Olszewski z 8a. Ta najważniejsza nagroda, od burmistrza Złotoryi, w postaci sztabki złota, przypadła natomiast Antoniemu Hecowi z 8a (na zdjęciu obok) – sekretarz miasta Andrzej Ostrowski wręczył mu ją w imieniu Pawła Kuliga za „bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzenie wizerunku szkoły”.
Antek Hec okazał się niewątpliwie gwiazdą wczorajszej uroczystości pożegnalnej. Na scenie pojawiał się wielokrotnie. Był wyczytywany – obok Natalii Dudy, Jędrzeja Gliwy, Iryny Pikush i Miłosza Szostka – wśród „omnibusów przedmiotów humanistycznych” (nagroda przyznawana dla najbardziej charyzmatycznej postaci, która odznacza się szeroko pojętymi zdolnościami humanistycznymi i artystycznymi i dla której „nic, co ludzkie, nie jest mi obce”) oraz „omnibusów przedmiotów ścisłych”. Znalazł się również w gronie uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca w dwóch ogólnopolskich konkursach języka angielskiego: The Big Challenge i Leon. W tym wypadku na scenę wychodzi w towarzystwie: Piotra Olszewskiego, Marcela Boczulaka, Amelii Hładuńskiej, Huberta Dolińskiego, Jędrzeja Gliwy, Viktorii Stępak, Alana Brodala, Eryka Brodala, Darii Szymańskiej, Marcela Kargola, Leny Głuszczyńskiej, Mariki Mróz, Iryny Pikush, Bartłomieja Blusiewicza, Adriana Skraby i Miłosza Szostka.
Laureat Nagrody Burmistrza uzyskał także tytuł finalisty Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego zDolny Ślązak. A że nie mieszka w samej Złotoryi, tylko na terenie ościennej gminy, gratulacje na scenie otrzymał też od wójta Jana Tymczyszyna.
Najwyższy wynik w szkole w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2024” uzyskał Piotr Olszewski i także został za to uhonorowany podczas środowej akademii. Tytuł najlepszego sportowca szkoły trafił do: Leny Głuszczyńskiej i Kacpra Lizonia, 2. miejsce w tej klasyfikacji zajął Adrian Skraba, a 3. Bartłomiej Blusiewicz. Dyplomy za reprezentowanie szkoły otrzymali również: Dominik Krupa, Filip Goda, Sofiia Lahoda, Olha Tvardovska oraz Kacper Klatka i... Antoni Hec.
Były też nagrody dla ósmoklasistów aktywnie działających w Szkolnym Klubie Wolontariatu i samorządzie uczniowskim. „Jedynka” wyróżniła w ten sposób: Viktorię Stępak, Lenę Głuszczyńską, Olhę Tvardovską, Oliwię Dedę, Emilię Czesmak, Malwinę Radjusz, Magdalenę Radecką, Marikę Mróz, Adriana Skrabę i Weronikę Zimną. Z kolei tytuł „Kulturalny na co dzień” przyznano Kacprowi Klatce. Cała jego klasa została natomiast nagrodzona przez dyrekcję jako „najbardziej tolerancyjna”.
Jedną z ciekawszych nagród była ta za udział w konkursie pn. „Cyfrowy dobrostan”, którego celem była m.in. profilaktyka uzależnienia od telefonu. Osobą, która w SP 1 spędzała w tygodniu najmniej czasu online, jest Olha Tvardovska.
Podczas akademii nie zabrakło też akcentów humorystycznych, czyli nagród za wyjątkowe podejście do życia, nietypowe osiągnięcia, artyzm, osobowość czy indywidualizm. To tzw. Koszałki Opałki. I tak, Najbardziej Roztańczone Duo to Viktoria Stępak oraz Lena Głuszczyńska, Jedyny w Swoim Rodzaju – Mikołaj Hnatów i Dominik Jaworowski, Najbardziej Tajemnicza Osoba – Filip Kalinowski oraz Artem Kozub, Największa Przemiana – Miłosz Meňhert oraz Natan Duda, Rowerowiec do Potęgi – Bartłomiej Blusiewicz, Technik Informatyk – Adrian Skraba, Papużki Nierozłączki – Emilia Czesmak i Oliwia Deda oraz Milena Rychlicka i Maja Dawidowicz, Pomocna Dłoń – Nikola Piwowarczyk, Malwina Radjusz oraz Weronika Zimna, Wędkarska Paczka – Dominik Krupa i Igor Rogoziński oraz Kacper Lizoń i Oliwier Tatur, Chodząca Encyklopedia – Miłosz Szostek, Doświadczony Organizator – Marcel Boczulak, Przygotowany na Wszystko – Wojciech Nowakowski.
Na scenę wychodzili też po dyplomy rodzice, którzy wspierali różne projekty szkolne. Wśród wyróżnionych były samem mamy (na zdjęciu obok): Agnieszka Boczulak, Karolina Hładuńska, Agata Fajkisz-Stępak, Aneta Jaworowska, Paulina Kargol, Marta Skraba, Katarzyna Rychlicka, Karolina Sawińska i Monika Staszak.
– Drodzy absolwenci, dziś zamykacie pierwszy rozdział w swojej wielkiej księdze szkolnego życia. Za chwilę inny ogród będzie wasz. Mały Książę powiedział: „Ludzie hodują 5 tys. róż w jednym ogrodzie i nie znajdują w nich tego, czego szukają. A tymczasem to, czego szukają, może być ukryte w jednej róży”. Wierzę, że każdy z was znajdzie tę jedną różę, bo każdy z was jest niepowtarzalnym, wyjątkowym młodym człowiekiem o nieograniczonych możliwościach. Życzę wam, żebyście dokonywali mądrych wyborów, dzięki którym będą się spełniać wszystkie wasze marzenia. Bądźcie odważni, bądźcie mądrzy, uczciwi, a przede wszystkim bądźcie szczęśliwi. Przed wami dwa miesiące odpoczynku, należy się wam – powiedziała do ósmoklasistów na pożegnanie dyrektorka Izabela Stemplowska.
Pani dyrektor podziękowała też i pogratulowała rodzicom, wiele miłych słów przekazała również nauczycielom placówki: – Kwiaty są symbolem życia i wzrostu, Jeśli tylko obdarzy się je miłością i opieką, będą kwitły, jak ludzie. Nawet jeśli kwiat zaczyna więdnąć, można go jeszcze uratować. Bardzo państwu dziękuję za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Za to, że nigdy nie pozwoliliście więdnąć. Dziękuję, że pamiętaliście, że każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata, że uczyliście właściwie spoglądać na piękno ogrodu.
W uroczystości, okraszonej licznymi występami artystycznymi, wzięli udział m.in. były burmistrz Robert Pawłowski oraz Bożena Kraska, wieloletnia dyrektorka SP 1, która obok Izabeli Stemplowskiej i Katarzyny Kaliciak-Turkiewicz, które obecnie kierują szkołą, otrzymała od absolwentów kwiaty na scenie. Bukiety trafiły też do wychowawczyń – nie tylko tych z ostatnich klas, którymi były Anetta Mazur, Katarzyna Kaliciak-Turkiewicz i Joanna Pitura, ale także do tych opiekujących się dzisiejszymi absolwentami we wcześniejszych latach: do Stanisławy Pazery, Moniki Samburskiej-Mach. Bożeny Lis i Moniki Sokołowskiej.