59-letnia kobieta została potrącona na jednej z ulic Świerzawy przez samochód osobowy. Wszystko wskazuje na to, że przechodziła przez jezdnię w miejscu, w którym nie powinna. Złotoryjscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach porannych na ul. Mickiewicza w Świerzawie. – Funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego ustalili, że 59-letnia kobieta, prawdopodobnie wychodząc zza jadącego autobusu, przekroczyła jezdnię w miejscu niedozwolonym, po czym została potrącona przez kierującego samochodem osobowym marki skoda – relacjonuje sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.
Karetka pogotowia ratunkowego przetransportowała kobietę do szpitala. Urazy okazały się jednak łagodne, a życie 59-latki nie jest zagrożone.
Złotoryjscy policjanci wyjaśniają, dlaczego i w jaki sposób doszło do tego zdarzenia oraz zwracają się z apelem do pieszych o rozwagę, a do kierowców – o rozsądną i ostrożną jazdę.
– Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – dodaje pani rzecznik.
Szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię powinien również zachować pieszy, który nie może wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd (w tym również na przejściu dla pieszych) oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Zabronione jest także zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganie przez nią oraz przechodzenie w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające oddzielają chodnik od jezdni (np. ul. Żeromskiego w Złotoryi, przy szkole).
Dodajmy też, że od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. – Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność pieszego. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie – tłumaczy Dominika Kwakszys.
(fot. KPP Złotoryja)