Stalking definiowany jest jako uporczywe nękanie, wzbudzanie poczucia zagrożenia lub podszywanie się pod inną osobę. Najczęściej objawem tego zjawiska jest uporczywe, ciągłe i zamierzone prześladowanie m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, chyba że w wyniku jego popełnienia pokrzywdzony targnie się na własne życie. Wówczas kara może wynosić nawet 10 lat wiięzienia.
- Uporczywe wydzwanianie, wysyłanie listów, sms-ów, e-maili, natrętne składanie propozycji spotkań, wspólnych wyjazdów, wręczanie podarunków, śledzenie, podszywanie się pod osobę, manipulowanie czy szantaż emocjonalny to tylko część zachowań, które kwalifikują się pod artykuł 190a kodeksu karnego, czyli stalking – ostrzega sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy złotoryjskiej policji .
Warto wiedzieć, iż przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że aby możliwe było wszczęcie postępowania przeciwko stalkerowi, koniecznym jest złożenie stosownego zawiadomienia. Stalking często powiązany jest z przemocą domową.
fot. zajawki ze strony www.zlotoryja.policja.gov.pl