Złotoryjanie najzdolniejsi na całym Dolnym Śląsku – Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, które obchodzi właśnie 30. urodziny, zostało tegorocznym laureatem konkursu „zDolne NGO”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. To spore wyróżnienie dla naszego miasta i pasjonatów jego dziejów.
Wyniki konkursu podczas uroczystej gali w Sali Królewskiej w Akademii Rycerskiej w Legnicy ogłosił we wtorek Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. – Cieszy nas, że nasza praca zyskała uznanie. Zwłaszcza że w tym roku świętujemy 30-lecie powołania do życia TMZZ – przypomina prezes Aleksander Borys, który wraz z Kazimierą Tuchowską odebrał w Legnicy nagrodę.
Tegoroczna, 6. edycja konkursu dedykowana była tym dolnośląskim organizacjom pozarządowym, które prowadzą działania na rzecz propagowania idei dolnośląskiego regionalizmu. Zgłosiło się 14 stowarzyszeń. Kapituła konkursu uznała, że regionalizm najlepiej propaguje właśnie TMZZ i przyznała złotoryjskiej organizacji tytuł „zDolne NGO”.
TMZZ to jedna z najbardziej prężnych organizacji społecznych w Złotoryi. Zrzesza aktualnie ok. 100 członków. Została założona 17 września 1987 r., ale już kilka lat wcześniej, od 1984 r., działała w naszym mieście komisja historyczna, z której wyrosło TMZZ. Tworzyli ją głównie nauczyciele historii, którzy gromadzili teksty źródłowe i nawiązywali kontakty z uczelniami wyższymi, a w 1986 r. zorganizowali pierwszą sesję popularnonaukową o dziejach Złotoryi.
Towarzystwo ma w dorobku wiele różnych publikacji. W 1989 r. zaczęło wydawać pierwszą w byłym województwie legnickim regionalną gazetę – miesięcznik „Echo Złotoryi” (dotąd ukazało się ponad 100 numerów), opracowało też pierwszy po wojnie przewodnik po Złotoryi i okolicach. Rok 1996 to początek wydawania Biblioteczki Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, prezentującej najważniejsze postacie i wydarzenia w dziejach miasta oraz obiekty historyczne. Bezsprzecznie jednak najpoważniejsza publikacja to „Dzieje Złotoryi”, wydane w 1997 r.
Stowarzyszenie roztoczyło też opiekę nad zabytkami Złotoryi i okolic. Doprowadziło m.in. do udostępnienia do zwiedzania wieży kościoła Mariackiego oraz do wyremontowania chylącej się ku ruinie kapliczki słupowej z XV w.
Na początku XXI w., dzięki kontaktom z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, TMZZ odremontował i zaadaptował pomieszczenia strychowe zabytkowego Domu Nauczyciela „Bacalarus” na potrzeby Ośrodka Dokumentowania i Opracowywania Dziejów Ziemi Złotoryjskiej. Obecnie gromadzone są w nim i udostępniane wszelkie archiwalia dotyczące powiatu złotoryjskiego, odbywają się też odczyty i lekcje o tematyce regionalnej. Od 2001 r. w Izbie Złotoryjskiej, Izbie Kresowej, Sali Tradycji Oświaty i holu zorganizowano kilkadziesiąt wystaw, głównie twórczości mieszkańców regionu, a także o tematyce historycznej.
To członkowie TMZZ byli pomysłodawcami odnowienia XVI-wiecznej tradycji śpiewów w Wigilię Bożego Narodzenia oraz Powiatowego Dnia Regionalisty, którego 16. edycja ma miejsce właśnie dziś. Stowarzyszenie organizuje doroczne konkursy historyczne, konkursy o Kresach, konkursy plastyczne, a także Rajdy Jadwiżańskie po prowadzącej do Rokitnicy Ścieżce św. Jadwigi. Inicjatorem jej wytyczenia jest także TMZZ-em.
W okresie 30 lat prezesami stowarzyszenia byli: Alfred Michler, Roman Gorzkowski, Aleksander Pecyna oraz Aleksander Borys, który po kilku latach przerwy w 2016 r. objął ponownie kierowanie TMZZ.
Więcej o dorobku złotoryjskiej organizacji – na stronie TMZZ.
(zdjęcie tytułowe – ze strony UMWD)