Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi po raz piąty wzięła udział w projekcie „O finansach ... w bibliotece”.
Projekt umożliwia użytkownikom bibliotek z całej Polski, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia (wraz z towarzyszącymi im osobami w wieku 18+) skorzystanie z nowej oferty, jaką są kursy z zakresu edukacji ekonomicznej. Miejska Biblioteka Publiczna w Złotoryi uczestniczy w projekcie od samego początku. W roku 2014, jako jedna z 11. bibliotek w Polsce, prowadziła zajęcia na poziomie rozszerzonym, pracując na pilotażowych scenariuszach spotkań.
- Nasza biblioteka podjęła się realizacji kursu, ponieważ przez te wszystkie lata obserwowaliśmy rozwój, zmiany i modyfikacje projektu. Co więcej, czujemy, że sami w tym wszystkim uczestniczymy, biorąc udział w dzieleniu się naszymi opiniami i spostrzeżeniami. Ważne jest także to, że dzięki takim projektom rozszerzamy wachlarz usług biblioteki. Każdy użytkownik może znaleźć coś dla siebie – mówią pracownice złotoryjskiej MBP.
Osoby w wieku 50+ zaliczane są do jednej z najbardziej narażonych na wykluczenie cyfrowe grup. Kurs e-learningowy daje osobom starszym możliwość zdobywania umiejętności niezbędnych do poruszania się i funkcjonowania w dzisiejszym świecie, aktywizuje je społecznie, daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa finansowego. Przeprowadzone badania pokazują, że wiedza dotycząca finansów i gospodarki jest potrzebna osobom 50+ w życiu codziennym.
Spotkania dla uczestników w złotoryjskiej bibliotece były poprzedzone odpowiednimi szkoleniami, które musieli ukończyć bibliotekarze, chcący edukować osoby dorosłe. Podczas spotkań złotoryjanie poznali 5 modłów: „Bezpieczne finanse w sieci. Jak nie dać się oszukać ani wykorzystać w internecie”, „Płatności bezgotówkowe. Jak wygodnie i bezpiecznie płacić, korzystając z nowoczesnych technologii”, „Zakupy przez Internet. Jak kupować, nie wychodząc z domu”, „Dziedziczenie. Wiedza, która zapewni spokój tobie i twoim bliskim”, „Zarabianie na emeryturze. Jak zyskać dodatkowy dochód i zwiększyć świadczenie emerytalne”.
- Biblioteka to idealne miejsce na takie szkolenia, w którym czujemy się komfortowo i wygodnie – mówią uczestnicy kursu.
Głównym narzędziem pracy był komputer, jednak zajęcia urozmaicone były tak, aby znalazła się chwila na przerywnik filmowy, dający czas na uporządkowanie wiedzy.
Z uwagi na ogrom materiału, istotnym elementem były przerwy, podczas których uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami. Organizatorzy starali się prowadzić jak najwięcej rozmów z kursantami, omawiali zadania i zachęcali do zadawania pytań. Po każdym module uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający zdobytą wiedzę, a po zaliczeniu wszystkich modułów otrzymali certyfikat ukończenia kursu.
- Uczestników kursu pożegnaliśmy tortem zamówionym specjalnie na tę okazję oraz filiżanką dobrej kawy. Jest nam niezmiernie miło, gdyż otrzymaliśmy mnóstwo ciepłych słów i podziękowań – dodają pracownice MBP.
Projekt „O finansach... w bibliotece – 6. edycja”. To projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.