Polska służba sanitarna obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Pracownicy złotoryjskiego Sanepidu świętowali dzisiaj w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji.
Do sali widowiskowej przybyli nie tylko obecni pracownicy placówki, ale również emeryci oraz zaproszeni goście. Imprezę poprowadziła dyrektor złotoryjskiego Sanepidu Ewa Cwynar oraz Mariusz Waleński.
- Dziękuję w imieniu mieszkańców Złotoryi za to, że dbacie o nasze zdrowie, że kontrolujecie naszą najlepszą wodę w Polsce, że dzięki wam możemy iść do restauracji bez obawy o kłopoty żołądkowe. Dziękuję obecnym pracownikom oraz emerytom – mówił burmistrz Robert Pawłowski.
Życzenia złożyli także starosta Wiesław Świerczyński, wójt gminy Złotoryi Jan Tymczyszyn oraz przedstawiciele sąsiednich gmin. Wśród gości obecny był także Jacek Klakocar, dolnośląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Sanepid świętuje 100-lecie istnienia. Jak to się zaczęło?
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął się proces budowania administracji państwa. Powstawały struktury państwowe i samorządowe, w tym także instytucje nadzoru sanitarno-epidemiologicznego.
Pierwszym, kluczowym dokumentem regulującym system ochrony zdrowia w Polsce, uznawanym za początek funkcjonowania służb sanitarnych, była wydana dekretem naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego „państwowa zasadnicza ustawa sanitarna” z lutego 1919 r., powołująca do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego.
Jednak początek pracy nad budowaniem systemu nadzoru sanitarno-epidemiologicznego w Polsce rozpoczął się już w roku 1918, kiedy to rząd polski utworzył Instytut Epidemiologiczny w ramach Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei we wrześniu 1923 roku powstał Państwowy Zakład Higieny.
Obecnie w kraju funkcjonuje 318 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, 16 stacji wojewódzkich i 10 stacji. W inspekcji jest zatrudnionych ponad 16 tys. pracowników.
A jaki jest rys historyczny służb sanitarnych w naszym mieście i powiecie?
W 1953 r. w Złotoryi powstała Powiatowa Kolumna Sanitarno-Epidemiologiczna. Główna siedziba znajdowała się w budynku Przychodni Powiatowej przy ówczesnym placu Zwycięstwa 1 (aktualnie pl. Niepodległości), natomiast przy wiejskich i miejskich ośrodkach zdrowia w Złotoryi, Świerzawie, Wojcieszowie i Chojnowie znajdowały się biura sanitarne zatrudniające po jednej osobie.
W roku 1959 Kolumnę Powiatową przekształcono w Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W 1965 siedzibę stacji przeniesiono do biura przy ul. Żeromskiego 1, a w roku 1968 r. na ul. Staszica 22, gdzie mieści się do dzisiaj.
Niemal od początku w strukturze PSSE w Złotoryi znajduje się oddział laboratoryjny, który po spełnieniu wszystkich wymagań 30 czerwca 2005 r. uzyskał certyfikat akredytacji laboratorium badawczego nr AB 623 wydany przez Polskie Centrum Akredytacji i jest do dzisiaj jedynym laboratorium w powiecie złotoryjskim posiadającym taki certyfikat. Oprócz akredytacji na badania laboratorium otrzymało również, jako jedno z dwóch laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie dolnośląskim, akredytację na pobieranie próbek wody.
W chwili obecnej laboratorium wykonuje badania próbek również z innych powiatów: bolesławieckiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, legnickiego.
Jednym z punktów imprezy było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego przez PSSE w Złotoryi pod patronatem burmistrza Złotoryi pt. „Zdrowy styl życia – lepsze jutro”.
- W kategorii wiekowej dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci klas zerowych kolejne miejsca zajęli: Miłosz Bałut (oddział przedszkolny przy SP nr 3 w Złotoryi), Nadia Pisarska (Niepubliczne Przedszkole Misia Uszatka w Złotoryi), Huber Golanowski (Przedszkole Miejskie nr 1 w Złotoryi),
- kat. klas 1-3 szkół podstawowych: Filip Zieliński (SP nr 1 w Złotoryi), Maja Matuszak (SP nr 1 w Złotoryi), Nadia Kulik (SP nr 3 w Złotoryi),
- kat. klas 4-8 szkół podstawowych: Zofia Tłuczek (SP nr 3 w Złotoryi), Weronika Zimna (SP nr 1 w Złotoryi), Weronika Komor (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotoryi).
Prace konkursowe będą prezentowane do 6 listopada na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wielką niespodzianką dla wszystkich, nawet organizatorów, była wyświetlona na wielkim ekranie sonda uliczna na temat złotoryjskiego Sanepidu, przeprowadzona przez Stowarzyszenie Nasze Rio. Było ciekawie i zabawnie.
O część artystyczną uroczystości zadbali uczniowie i nauczycieli SP nr 3 w Złotoryi.
Na zakończenie wszyscy udali się do holu na wspólne zdjęcie oraz poczęstunek.