Ziemia złotoryjska najpiękniejszą częścią Dolnego Śląska? Tak – gdyby patrzeć tylko na wyniki konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2019. Do miejscowości położonych na terenie naszego powiatu powędruje najwięcej, bo aż 3 nagrody i wyróżnienia.
W konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wystartowały 22 wsie z 20 gmin. Mogły się zgłaszać w 4 kategoriach: Najpiękniejsza wieś, Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, Najlepszy start w odnowie wsi oraz Najpiękniejsza zagroda wiejska.
W tej ostatniej grupie zwyciężyła Villa Greta w Dobkowie (gm. Świerzawa), której właścicielami są Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy – ludzie bardzo aktywni i zaangażowani w życie swoich wsi. Otrzymali pierwszą nagrodę za zachowanie tradycyjnych form w zabudowie i dbanie o niemal każdy szczegół, ale także za aktywizowanie mieszkańców swojej miejscowości i wsi ościennych do pracy na rzecz promocji regionu.
W kategorii Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi drugie miejsce zajęły Czaple – Wioska Piasku i Kamienia. Jedna z najmniejszych miejscowości w gminie Pielgrzymka wystartowała z projektem „Czaple jeszcze piękniejsze”, który miał na celu pokazanie zmian, jakie zaszły w ostatnich kilku latach w przestrzeni wiejskiej. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyła Nowa Wieś Grodziska – za projekt pn. „Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej”.
Przypomnijmy, że zarówno Dobków (w 2011 r.), jak i Czaple (w 2015 r.) zwyciężały w najważniejszej kategorii konkursowej, zdobywając laur najpiękniejszej wsi na całym Dolnym Śląsku. W tym roku ten tytuł otrzymała Opawa w gminie Lubawka.
− Dzięki naszemu konkursowi możemy pochwalić się, jak piękna jest dolnośląska wieś i jak pielęgnowana jest jej tożsamość. Mieszkańcy sołectw i gmin po raz kolejny wykazali się niezwykłą aktywnością i chciałbym podziękować za to, że to właśnie dzięki wam Dolnoślązacy mogą co roku odkrywać urokliwe zakątki naszego regionu − zaznacza wicemarszałek Marcin Gwóźdź.
Konkurs został zorganizowany po raz 11. O tytuł najpiękniejszej wsi walczyło w tym roku 8 miejscowości. O kolejności i nagrodach zdecydowała komisja konkursowa powołana przez marszałka województwa, w której pracowali przedstawiciele UMWD, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz – po raz pierwszy – pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Członkowie komisji w ramach ośmiu wyjazdów odwiedzili wszystkie zgłoszone wsie oraz projekty.
Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 5 października w Opawie.
fot. www.villagreta.pl