Od wczoraj wnioski o 500+ można składać także w formie papierowej. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ustawiły się długie kolejki, bo z podaniami przyszły także osoby starające się o zasiłki rodzinne czy z funduszu alimentacyjnego. Trzeba odstać nawet kilka godzin, dlatego pracownicy MOPS-u zachęcają, aby mimo otwarcia „okienka” w placówce przy ul. Chrobrego nadal korzystać z drogi internetowej.
Od czwartku 1 sierpnia wnioski o świadczenia wychowawcze można składać już nie tylko przez internet, ale także tradycyjnie – osobiście w MOPS-ie lub za pośrednictwem placówki pocztowej. Trzeba się jednak przygotować na to, że wizyta w ośrodku może się wiązać z oczekiwaniem w długiej kolejce. Od wczoraj bowiem w formie papierowej przyjmowane są nie tylko wnioski na 500+, ale także na kilka innych rodzajów świadczeń, tj.: 300+, zasiłki rodzinne i dodatki do nich oraz wypłaty z funduszu alimentacyjnego.
– Mieliśmy dziś w placówce bardzo wielu interesantów, trudno było wręcz przejść korytarzem. Byli wśród nich i tacy, którzy niecierpliwili się już po 10 minutach stania w kolejce. Zupełnie niesłusznie. Przypominam, że ze względu na ochronę danych osobowych, tzw. RODO, interesanci przyjmowani są pojedynczo. Ci, którzy chcą uniknąć kolejek, powinni korzystać z wniosków elektronicznych, także w przypadku świadczeń rodzinnych z funduszu alimentacyjnego – mówiła wczoraj po południu Iwona Pawlus, dyrektorka MOPS-u.
Wnioski na 500+ oraz na pozostałe świadczenia składamy w sekcji świadczeń rodzinnych na II piętrze. W okresie od 1 do 30 sierpnia przyjmuje ona interesantów w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach od 6:30 do 13:00, a we wtorki od 8:00 do 17:00. W środy wnioskodawcy nie będą przyjmowani ze względu na pracę wewnętrzną.
Przypomnijmy, że od 1 lipca świadczenie 500+ przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia – bez względu na zamożność rodziny. Jest jednak jeden warunek: trzeba najpierw złożyć wniosek, nawet jeśli już wcześniej świadczenie wychowawcze pobieraliśmy na inne pociechy. Inaczej na dodatkowe 500 zł nie ma co liczyć – z automatu go nie otrzymamy. Wniosek najlepiej wypełnić do 30 września, gdyż wtedy rodzice mają gwarancję, że pieniądze będą im wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli zatem złożymy wniosek nawet w ostatnim dniu września, najpóźniej do 31 października otrzymamy świadczenie 500+ za wcześniejsze 3 miesiące, czyli 1500 zł (na jedno dziecko). Ale uwaga – jeśli rodzic przypomni sobie o wniosku po 30 września, świadczenie będzie mu przysługiwać dopiero od miesiąca, w którym go złożył. Warto więc wyrobić się z wnioskiem jeszcze latem.
Dodajmy, że rodzice, którzy mają przyznane świadczenie wychowawcze do 30 września tego roku na drugie i kolejne dziecko, powinni już teraz złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do 500+ na wszystkie swoje pociechy.
– Nowy okres świadczeniowy na 500+ zaczyna się dopiero w październiku, więc część rodziców, która ma więcej dzieci, złożyła w lipcu wniosek na pierwsze z nich, na które dotąd nie otrzymywali świadczenia, a w przypadku pozostałych odłożyli sprawę na późniejszy czas. To niepotrzebne zadawanie sobie dodatkowej pracy, gdyż wystarczy jeden wniosek na wszystkie dzieci, który można złożyć już teraz – podkreśla Iwona Pawlus.
– Formularz wniosku jest bardzo prosty. Został skrócony ze względu na zniesienie kryterium dochodowego i rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Wystarczy uważnie się wczytać w pytania i można go wypełnić w kilka minut samodzielnie, w domu, bez naszej pomocy i stania w długich kolejkach – zachęca pani dyrektor.
Do 30 lipca do złotoryjskiego MOPS-u drogą elektroniczną wpłynęło 988 wniosków o świadczenie 500+. Pracownicy ośrodka rozpatrzyli 692 z nich, w tym 650 pozytywnie. W 22 przypadkach umorzono postępowanie ze względu na podwójnie złożone wnioski na to samo dziecko, a 20 kolejnych podań przekazano do innych ośrodków pomocy społecznej (właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy). To oznacza, że wciąż wielu rodziców nie zgłosiło się po świadczenie wychowawcze – wg szacunków MOPS-u, po zmianach w rządowym programie Rodzina+ wsparciem objętych będzie ok. 2250 złotoryjskich dzieci.