Od poniedziałku do czwartku w Złotoryi odbywa się wyjazdowa część IV Międzykulturowej Majówki – spotkań esperanckich, wykładów, prelekcji i muzykowania.
Uczestnicy, którzy przyjechali z Ukrainy, Szwecji, Francji i z wielu miast Polski byli zachwyceni naszym terenem, a że nie zdążyli na obchody Dni Złotoryi oraz mistrzostwa Polski w płukaniu złota, to specjalnie dla nich Zbigniew Soja, wielki mistrz PBKZ, zorganizował minizawody.
Z okazji majówki otwarte są wystawy w miejskiej bibliotece, gdzie można zobaczyć esperanckie książki i czasopisma oraz prace artystyczne. W poniedziałek odbył się wernisaż, gdzie można było posłuchać poetki Haliny Kuropatnickiej oraz obejrzeć prace Elżbiety Wodały. Z artystką zetknęli się też uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego w trakcie przeprowadzonych dla nich warsztatów. Wystawa w bibliotece oraz prace powarsztatowe będę prezentowane publicznie przez najbliższy miesiąc.
Goście wzięli także udział we wtorkowym koncercie, zorganizowanym w sali widowiskowej ZOKiR, gdzie po występach młodzieży ze złotoryjskich szkół i członków Klubu Seniora w Złotoryi, z porywającym recitalem zaprezentował się JoMo – pochodzący z francuskiej Tuluzy muzyk (z zawodu) i esperantysta (z zamiłowania). Artysta wydał już 9 płyt (na 4 śpiewa w języku esperanto). JoMo popisywał się nie tylko wspaniałym głosem, ale również doskonałym poczuciem humoru i bardzo dobrą polszczyzną.
Koncert odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Złotoryi Roberta Pawłowskiego.
Przed uczestnikami jeszcze prelekcje dla uczniów liceum, biorą udział w wycieczce na Grodziec, warsztaty dla seniorów i młodzieży w Centrum Wulkan. Grupa esperancka w Złotoryi również pracuje w liceum, tu odbywają się seminaria językowe, które prowadzą m.in. Stefan McGill (wiceprezydent UEA, Światowego Związku Esperanckiego) czy też profesor Christer Kiselman ze szwedzkiego Uniwersytetu Uppsala.
Organizatorką Majówki jest pani Małgorzata Komarnicka ze stowarzyszenia ECEM z Wrocławia, a koordynatorem złotoryjanin Aleksander Pecyna.