Dwanaście niezwykłych zdjęć naszego miasta z wędrującym po niebie słońcem można oglądać od kilku dni na złotoryjskiej starówce. Zrobienie każdej fotografii trwało – bagatela! – ponad 6 miesięcy. Wykonane zostały w technice solarigraficznej. Co to takiego?
Wystawa zdjęć w Rynku to końcowy efekt projektu artystycznego Solar Gold, którego autorem jest Dawid Rycąbel, pasjonat fotografii i kina związany zawodowo ze Złotoryją (na zdjęciu obok). Wpadł na dość niecodzienny pomysł, by uchwycić pozorną wędrówkę słońca po niebie nad poszczególnymi fragmentami miasta. Wykorzystał do tego solarigrafię, czyli technikę polegającą na zastosowaniu bardzo długich czasów naświetlania. Jak długich? – W tym przypadku każde ze zdjęć naświetlało się przez ponad pół roku – zdradza autor.
Zdjęcia zostały wykonane przy pomocy aparatów otworkowych. To bardzo prosta konstrukcja. Jej inna nazwa to camera obscura. To właśnie z takiego przyrządu optycznego wyszły pierwsze w historii fotografie wykonane przez człowieka. Aparat otworkowy można zbudować choćby z puszki po piwie czy kawałka rury kanalizacyjnej – tak właśnie zrobił złotoryjski fotograf. Oczywiście w ściance należy wykonać otwór, przez który będą wpadały promienie słoneczne naświetlające umieszczony w środku światłoczuły papier fotograficzny. Następnie potrzeba już tylko trooooochę czasu i… zdjęcie gotowe. W negatywie. By osiągnąć końcowy efekt, taki jaki widzimy na wystawie, potrzeba już jednak zaprząc sprzęt komputerowy. Chodzi o zeskanowanie w wysokiej rozdzielczości negatywu, zamianę przy pomocy techniki cyfrowej w pozytyw i wydrukowanie na powierzchni 100 na 70 cm.
Dawid Rycąbel pierwsze puszki zaczął montować za zgodą Urzędu Miejskiego w Złotoryi w maju zeszłego roku, przy pomocy wysięgnika. Wybrał 22 miejsca na terenie miasta: budynki, mury, latarnie uliczne czy drzewa. Nie wszystkie lokalizacje okazały się do końca trafione.
– Latarnie czy drzewa delikatnie się jednak na wietrze ruszały, więc końcowy efekt nie jest idealny – mówi fotograf.
W ten sposób powstało 37 charakterystycznych zdjęć pokazujących różne miejsca Złotoryi i „ruch” słońca nad nimi (na marginesie: gdyby Dawid Rycąbel robił każde z nich osobno, przygotowanie wystawy zajęłoby mu kilkanaście lat).
Tuzin z nich możemy podziwiać przez cały sierpień na ekspozycji zorganizowanej w górnej części Rynku. Po wakacjach wystawa poszerzona o kolejnych 12 fotografii ma być udostępniona w holu złotoryjskiego ośrodka kultury.
Zachęcamy, by zdjęcia obejrzeć osobiście. W naszej galerii prezentujemy przygotowania autora do wykonania fotografii.
Filtry