Jaki jest sposób myślenia osób cierpiących na depresję? Pokazuje to wystawa rysunków Anety Skórnickiej, którą można oglądać do 15 marca w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji.
Wystawę po raz pierwszy pokazano w 2015 r. we wrocławskiej „Rozwijalni”. Temat choroby podejmuje w taki sposób, by osoba zdrowa zrozumiała zawiłości duszy i wewnętrzna niemoc, z jaką zmaga się osoba chora, wobec której kieruje się wiele oskarżeń – o lenistwo, niesłowność, przesadę, użalanie się nad sobą, nadmierne wymawianie się od obowiązków, wyolbrzymianie problemów i zaniedbywanie siebie. Gdy choroba pogłębia się, rady typu „Weź się w garść!”, „Inni sobie jakoś radzą!”, Weź się za siebie!” nie mają uzdrawiającej mocy, raczej stają się kolejnym argumentem przytłaczającym i obniżającym samoocenę. Zamiast krytykować, należy pomóc, okazując zrozumienie, podpowiadając konkretne placówki medyczne i specjalistów.
Do złotoryjskiego ośrodka kultury wystawa zawitała w związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją (który od 2011 r. decyzją Ministerstwa Zdrowia przypada na 23 lutego) i planowanymi wydarzeniami poświęconymi diagnozowaniu i leczeniu depresji, odbywającymi się pod hasłem „ReAkcja w depresji”.
Zadaniem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy o tej chorobie – jej objawach, skutkach indywidualnych i społecznych, o sposobach leczenia i przede wszystkim uświadamiania osób zdrowych o przyczynach i rodzajach depresji, o okazywaniu solidarności z chorymi oraz umiejętnym komunikowaniu się z nimi, namawianiu do leczenia farmakologicznego. Depresja należy do tego rodzaju zaburzeń psychicznych, które utrudniają codzienne funkcjonowania, a w przypadku depresji afektywnej dwubiegunowej – wręcz odwracają uwagę od okresów nagłego spadku nastroju. Często osoby rozpoznawane jako wesołe, kolorowo ubrane, tryskające energią i pomysłami, aktywne społecznie i towarzysko, odnoszące spektakularne sukcesy w pracy popadają w niezrozumiałą dla otoczenia apatię, przygnębienie, towarzyską „nieobecność”. Tym bardziej niezrozumiałe wydaje się, gdy takie osoby targają się na swoje życie. Dzieje się tak, bowiem okresy depresji (następujące po „manii” – w przypadku choroby afektywno-dwubiegunowej) następują z regularną częstotliwością i charakteryzują się nagłym spadkiem sił witalnych, a nawet całkowitą utratą sił do wykonywania podstawowych czynności. Okresy apatii występują w różnym natężeniu, w zależności od sytuacji życiowej chorego – często na pogłębianie się i wydłużanie okresów depresyjnych wpływ mają: długotrwały stres, niskie poczucie wartości, poczucie winy.
Bądźmy czujni i czuli – osoby z depresją są wśród nas, potrzebują naszej uwagi i pomocy.
– Wystawa jest dostępna w holu kina Aurum od 19 lutego do 15 marca tego roku. Za jej udostępnienie dziękujemy Lucynie Leśniak. Zapraszamy do jej oglądania – zachęca Joanna Sosa-Misiak z ZOKiR-u.
Filtry