Zagłada drobiu w trzech wsiach powiatu złotoryjskiego! W Brochocinie w gminie Zagrodno oraz w Podolanach i Kwiatowie w gminie wiejskiej Złotoryi wszystkie ptaki trzeba będzie wybić ze względu ma ptasią grypę, która została wykryta po sąsiedzku, w Strupicach. Kilkanaście innych miejscowości w okolicy Złotoryi znalazło się w strefie zagrożenia i są pod obserwacją.
Przypomnijmy: w piątek 17 stycznia służby weterynaryjne powiatu legnickiego postawił na nogi masowy pomór drobiu we wsi Strupice (gm. Chojnów). Próbki przesłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, który zdiagnozował wirusa H5N8, wywołującego tzw. ptasią grypę.
Strupice są położone zaledwie 2 km od granic powiatu złotoryjskiego, dlatego starosta Wiesław Świerczyński zwołał dziś sztab kryzysowy z udziałem wójtów gmin bezpośrednio narażonych (Zagrodno i Złotoryja), powiatowego komendanta policji, zastępcy komendanta powiatowego PSP, powiatowego inspektora sanitarnego, kierownika Powiatowego Zarządu Dróg oraz powiatowego lekarza weterynarii, który poinformował o dotychczas podjętych przez służby weterynaryjne działaniach w związku z ujawnieniem wirusa w Strupicach.
– Ostateczny kształt bioasekuracji zostanie określony decyzją wojewody po posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. W tej chwili mamy wyznaczony obszar zapowietrzony w promieniu ok. 3 km od centrum pomoru. W powiecie złotoryjskim do bezwzględnej eutanazji przewidziano drób z gospodarstw w Brochocinie, Podolanach i w kolonii Kwiatów – mówi starosta Świerczyński. To oznacza, że w tych trzech wsiach wszystkie ptaki zostaną wybite niezależnie od tego, czy mają oznaki choroby czy też nie. Ma to ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy.
Z kolei w promieniu 10 km od miejsca wystąpienia epidemii wyznaczony został obszar zagrożony. W naszym powiecie obejmuje on następujące miejscowości: Jadwisin, Łukaszów, Modlikowice, Wojciechów oraz Zagrodno, a także Brennik, Ernestynów, Gierałtowiec, Kopacz, Kozów, Lubiatów, Nową Wieś Złotoryjską, Pyskowice, Rokitnicę, Rzymówkę, Wyskok i Wysocko. W tym obszarze służby weterynaryjne zalecają hodowcom drobiu pilne obserwowanie, czy epidemia się nie rozprzestrzenia. Drób należy utrzymywać pod zadaszeniem, bez dostępu do naturalnych zbiorników wodnych, uniemożliwiając kontakt drobiu domowego z dzikim ptactwem. Pojenie i karmienie powinno się odbywać w zabezpieczonych przed zakażeniem pomieszczeniach.
Na stronie złotoryjskiego starostwa czytamy zapewnienie, że ptasia grypa H5N8 nie przenosi się na człowieka. Wirus ginie w temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza, więc obróbka termiczna sprawia, że drób i jajka stają się całkowicie bezpieczne do spożycia.
Filtry