Orkiestra górnicza ze Złotoryi nagra jeszcze w tym miesiącu płytę. Zespół, który w tym roku świętuje 70. urodziny, otrzymał darowiznę z Fundacji KGHM Polska Miedź. Dzięki wsparciu z Lubina pojawi się też pamiątkowa broszurka o muzykach.
Złotoryjska orkiestra dęta to jeden z pierwszych reprezentacyjnych zespołów górniczych w Zagłębiu Miedziowym. Została założona w kwietniu 1949 r., a więc czasach, gdy blisko Złotoryi działało kilka kopalni miedzi. Gra do dzisiaj, choć kopalnię Lena, z której wyrosła, pamiętają już tylko najstarsi mieszkańcy naszego miasta. Od dobrych kilku lat muzycy ćwiczą w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji, który opiekuje się zespołem. Uatrakcyjniają różne uroczystości w Złotoryi, zarówno świeckie, jak i religijne.
Z okazji jubileuszu ZOKiR opracował projekt, który ma szerzej zaprezentować złotoryjskiej społeczności działalność orkiestry na przestrzeni 70 lat. Udało się na niego pozyskać darowiznę z Fundacji KGHM Polska Miedź w wysokości 17 tys. zł, 3,5 tys. zł dołożył też Urząd Miejski w Złotoryi. Dzięki tym środkom w najbliższych tygodniach muzycy w górniczych mundurach zagrają 3 koncerty w naszym mieście: w sali widowiskowej ZOKiR-u w Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada, godz. 16), podczas Wigilii w Rynku (24 grudnia) oraz w okresie barbórkowym (termin występu nie jest jeszcze dokładnie znany).
Będzie też czwarty, zamknięty koncert, podczas którego utwory wykonywane przez złotoryjską orkiestrę dętą zostaną zrejestrowane na płycie. W nagraniu, które odbędzie się 17 listopada, weźmie udział ok. 20 muzyków.
Planowane jest również pamiątkowe wydawnictwo poświęcone historii dętej muzyki instrumentalnej w Starym Zagłębiu Miedziowym. Jego podstawą mają być wywiady i rozmowy z ok. 35 byłymi i aktualnymi muzykami złotoryjskiego zespołu.
– Gdyby nie wsparcie z KGHM-u i miasta nie dalibyśmy rady zrealizować tych wszystkich inicjatyw prezentujących orkiestrę. To będzie trwały ślad jej dorobku artystycznego. Takich form zapisu w odniesieniu do naszej orkiestry dętej jeszcze nie było – podkreśla Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR-u.
Filtry